Ds. P.C.A. Halffman (1858-1933) W. Chr. de Bree Op verzoek van de redactie heb ik in mijn artikel over de Bethelkerk, (Scye- dam nr. 4, 1982) de figuur van ds. Halff man - die in de totstandkoming van deze kerk zo'n groot aandeel heeft gehad - verder onbesproken gelaten om hierop in een afzonderlijk artikeltje terug te komen. Het is merkwaardig dat het dit jaar juist 50 jaar geleden is dat ds. Halff man overleed. Ds. Paulus Comelis Antonius Halffman werd op 9 april 1858 te St. Maartens dijk op Tholen, waar zijn vader dokter was, geboren. Op jeugdige leeftijd ver huisde hij met zijn ouders naar Heer- jansdam. Hij studeerde eerst in Doetin- chem en genoot zijn universitaire oplei ding in Utrecht. In 1885 werd hij candidaat in Zeeland en op 6 september van dat jaar deed hij zijn intrede in Den Bommel, waar hij tot 1889 bleef, om daarna het her dersambt te Koudekerke in Zeeland te aanvaarden. Op 2 oktober 1892 werd hij tot predikant van de Hervormde Ge meente te Schiedam - die hij ruim 40 jaar zou dienen - bevestigd. Direct na zijn komst werd hem de Gorzenwijk ter bearbeiding toever trouwd. Zijn karakter Temidden van zijn collega's nam hij een geheel eigen plaats in; hij was niet de dominee, die er op uit was was geeste lijk overwicht op eenvoudige zielen voel baar te doen gelden. Ofschoon hij zich in ander gezelschap ook uitstekend kon bewegen, voelde hij zich toch het meest thuis daar waar hij gewoon kon doen. Hij had de bijzondere gave predikant in een volkswijk te zijn, een zekere gevat heid en een aanpassingsvermogen om door te dringen in de noden en behoef- Ds. P.C.A. Halffman(1858-1933). Foto eigen dom van de heer G.J. Zwep. ten van zijn eenvoudige gemeenteleden. Het bezorgde hem een bijzondere po pulariteit, die zich onder meer duide lijk manifesteerde bij zijn 25- en 40- jarig ambtsjubileum. De benaming 'Gorzendominee' be schouwde hij als een eretitel. Als een trouw pastor fietste hij bijna dagelijks van zijn huis aan de Lange Ha ven naar zijn wijk, waar hij praktisch iedereen kende. De ouderen zullen nog wel weten hoe hij zijn stalen ros op een speciale manier besteeg, nl. via het step- je op de as van het achterwiel. Hij was in vele gezinnen een geziene per soonlijkheid, die men gaarne ontving en van wiens hartelijk medeleven en kos- 119

Scyedam | 1983 | | pagina 3