telijke humor men genoot. Waar hij kwam, in een familiekring, op een jaarfeest, een bazar, een vergadering, daar wist hij sfeer te scheppen van echt gezonde vrolijkheid en tevens meer dan eens van diepe ernst. Jarenlang werd hij als op handen gedra gen en genoot men van zijn degelijke bijbelse prediking. Van richtings- of partijstrijd wilde hij niet weten. Graag wilde hij verenigen en kloven overbrug gen en zelfs over kerkmuren heen de hand der vriendschap toesteken. Jaloersheid en afgunst waren hem vreemd. Hij kon de zon in het water zien schijnen en werd door zijn collega's ten zeerste gewaardeerd. In de loop der jaren ging het aantal kerkgangers bij hem achteruit en evenals anderen moest hij ondervinden dat niets wissel valliger is dan de gunst en de aanhanke lijkheid van mensen. Zo geestig kon hij opmerken als hij het over verleden en heden had, dat het immers gewoonlijk in het leven van een dominee was: 'Toeloop, doorloop, afloop' en 'Als de maan opkomt, gaat de zon onder', hoe wel de ontrouw van de mensen hem wel pijn deed. Zijn ziekte en sterven Kort na zijn 40-jarig ambtsjubileum, op 2 oktober 1932, openbaarde zich een slopende ziekte. Zijn allerlaatste prediking hield hij in de houten Westerkerk aan de Aleida- straat over Gethsemané en inzonderheid over: 'Niet mijn wil, maar Uw wil ge schiede. Allen die deze prediking heb ben bijgewoond waren er zeer van onder de indruk. Daar stond onbewust een evangeliedienaar afscheid te nemen en het was alsof men er iets van aanvoelde. Hij heeft het later op zijn ziekbed meer malen herhaald: 'Het heeft zeker zo moeten zijn; ja het is gemakkelijker er over te preken dan het in praktijk te brengen, maar o wat is het moeilijk. 't Was voor hem, die van nature zo le venslustig was een zware strijd daar wekenlang aan het ziekbed te zijn ge- Paulus Cornelius Anthonius Halffman Overlijdensannonce van Ds. Halffman. kluisterd en daarop steeds meer ge sloopt en afgebroken te worden. Op zaterdag 24 juni 1933 kwam op 75-jarige leeftijd een einde aan dit wel bestede leven. Groot was de verslagenheid bij de Gor- zenbewoners toen dr. J. Swart de zon dagmorgen daarop in de Nieuwe kerk dit heengaan bekend maakte en de ge meente staande de geliefde leraar in stilte herdacht. Een koninklijke uitvaart Alzo noemde de redacteur, ds. J.W. Tonsbeek, van de Zondagsbode (het kerkblad van de Hervormde Gemeente Schiedam e.o.) de gang naar de laatste rustplaats. Zelfs de oudsten in Schiedam herinnerden zich niet dat ooit een inwo ner van Schiedam op zo'n wijze ten grave was gedragen. De belangstelling was zo groot dat men de indruk kreeg dat haast heel Schiedam hem uitgeleide deed. In het sterfhuis hield ds. A. Tap, een met 120 Heden ontsliep in vollen vrede na een geduldig gedra gen lijden, tot onze diepe droefheid, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader in leven Predikant der Ned. Hero. Gem. va-, Schiedam, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam, A. M. L. HALFFMAN- Boomer. Schiedam, 24 Juni 1933. Lange Haven 134. De rouwdienst zal plaats hebben in de Groote Kerk op Woensdag 28 Juni, nam. te 2.30 uur, waarna de ter aardebestelling op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats.

Scyedam | 1983 | | pagina 4