De Nederlandse Arbeiders sportbond in Schiedam De plaat was ontworpen door de heer J. C. Brouwer, tekenleraar aan de Am bachtsschool. Deze plaat is vóór de sloop van de Bethelkerk voorzichtig verwij derd en deze kan wellicht straks een plaats in de nieuwe kerkzaal krijgen. Het is verheugend dat na een aantal strubbelingen toch in april j.l. de eerste paal voor het nieuw te bouwen complex is geslagen en dat wellicht over enkele maanden de kerkzaal in gebruik zal kun nen worden genomen. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat na het overlijden van ds. Halffman de volgende predikanten kortere of langere tijd in de Gorzenwijk hebben gearbeid: 1935 - 1950 ds. K. de Bel 1951 - 1963 ds. J.D. Smids 1964- 1968 ds. R.H. Wissink 1970- 1975 ds. H.J. Groenewegen 1978- 1980 ds. S. Tijmstra 1983 - ds. J.D. Wuister Verantwoording Voor het verzamelen van de gegevens voor dit artikel heb ik in ruime mate gebruik gemaakt van de uitvoerige be richtgeving over het overlijden en de begrafenis van ds. Halffman in de Zon dagsbode van 1 juli 1933. Niet minder dan drie pagina's waren aan dit gebeuren gewijd. Ik hoop dat mijn poging, om hieruit de voornaamste punten naar voren te brengen, voldoende tot haar recht is gekomen. H. Noordegraaf Rinus Boomsluiter behoort tot de vete ranen uit de Schiedamse sportwereld. Bijna een kwart eeuw is hij voorzitter geweest van de gymnastiekvereniging 'Arma' en ruim 20 jaar bestuurslid van 'de Watervrienden'. De reden, dat wij met de 73-jarige Ri nus Boomsluiter gingen praten, is dat wjj iets meer wilden weten over de NASB (de Nederlandse Arbeiderssport bond) in Schiedam. Aan de hand van wat hij ons vertelde, de door hem bewaarde kranteknipsels en andere dokumentatie, proberen wij iets te vertellen over de NASB. Voor de algemene gegevens hebben wij geput uit het proefschrift van Hans Dona - 'Sport en socialisme. De geschie denis van de Nederlandse Arbeiders sportbond 1926 - 1941' (Amsterdam, 1981). Eerst iets over de NASB in zijn alge meenheid. De NASB Op 19 december 1926 werd de NASB opgericht. Doel was de lichamelijke, geestelijke en sociale vorming van de arbeiders waarbij gemeenschapszin moest overheersen boven individuele uitblinke- rij. En - als tweede - de versterking van de moderne arbeidersbeweging van NVV en SDAP. Gepoogd werd een alternatief te bieden voor de burgerlijke sportbeoe fening. Men meende dat deze te zeer in handen van tegenstanders van de arbei dersklasse was alsmede te zeer een afspie geling van de kapitalistische samenleving nationalistisch, militairistisch en op pres tatie en sterrenkwekerij gericht. Doelbe wust probeerde de NASB een eigen ma nier van sportbeoefening te vinden. Pres- 122

Scyedam | 1983 | | pagina 6