ledental weer naar 500 terug te brengen. Het ledental was dus fors gedaald, mede onder invloed van de krisistijd. De JPJ vormden dus ook in Schiedam de grootste groep. U ziet dat het turnen een grotere belangstelling genoot dan het voetballen. Binnen de NASB was gym nastiek aanvankelijk de belangrijkste sport. Dit had de oprichters ook voor ogen gestaan. Het werd gezien als een be langrijke mogelijkheid voor lichaamsont wikkeling. Eén van degenen die gym- nastiekonderricht gaf was de bekende onderwijzer Theo van Woerkom. Hij was echter ook voorzitter van de burger lijke gymnastiekvereniging 'Thor', waar men het hem aanvankelijk niet in dank afnam, dat hij ook aan de NASB mee werkte. De korfbalgroep was in 1936 wegens tekort aan leden opgeheven. Doch in 1937 werd ze opnieuw opgericht. Be gonnen met 15 leden ,was er aan het eind van het verslagjaar al weer bijna een derde twaalftal gevormd. Door te weinig NASB-korfbalgroepen in de omgeving speelde de groep niet in NASB- verband, maar bij de burgerlijke Rot terdamse Korfbalbond. De 'Watervrien den' vindt u niet meer in het lijstje terug. Zwommen ze aanvankelijk in krisistijd in het Sportfondsenbad op vrij dagavond, voor menig werkloze werd de kontributie te hoog. Daardoor en niet door gebrek aan belangstelling werden de 'Watervrienden' opgeheven. Wat de samenstelling van het ledenbe stand betreft, moet gewezen worden op de relatief grote deelname door vrouwen. Deze werd sterk gestimuleerd'Sport staalt de vrouwen voor de strijd in het leven, en daarom moeten in de eerste plaats de socialistische vrouwen van het belang van de vrouwensport doordron gen zijn.' En: 'In tegenstelling tot de burgerlijke vrouwenbonden die voor al les aandacht wijden aan het gevoelsle ven van vrouwen en haar willen wijsma ken dat de roeping van de vrouw zou zijn mooi te zijn en kinderen te krijgen, wil de sociaal-demokratie de vrouwen tot wakkere zelfbewuste mensen opvoe den... Zo citeert Dona een landelijk NASB-verslag (Dona, blz. 155). Deze gedachte paste in de algemene gedachte 'Arbeiderssport is Massasport'; Het ging erom zoveel mogeüjk mensen aktief te laten zijn in plaats van passieve toe schouwers. Alleen het voetballen kende geen vrouwelijke deelnemers. Ook in Schiedam zien we dat weer spiegeld: van de 67 leden van de turn- groep waren er in ieder geval 36 vrouwen (van 7 wordt het geslacht niet vermeld). Het bestuur Elke groep had zijn eigen bestuur en vaardigde iemand af in het afdelingsbe stuur. Het bestuur was aan het begin van het seizoen 1937-1938 als volgt samen gesteld J. Jansen - voorzitter L. van 't Hof - sekretaris I. La Lau - penningmeester W. van Os - 2de sekretaris/notulist K. Lookermans - Turngroep/2de voorzit ter G. Speyer - Voetbalgroep W.C. Speyer J.P.J./2de penningmees ter W. van Harmeien - Gedelegeerde Schie- damse Besturen Bond J. Blazer - Gedelegeerde SDAP In de loop van het seizoen vonden, me de door vertrek naar buiten Schiedam, enige wisselingen plaats. Zo werd de be kende A. van Duinhoven (vader van de bekende toneelspeler en verbonden aan 'Het Volk', de voorganger van 'Het Vrije Volk') voorzitter, werd P.P. van Driel penningmeester, ging Chr. Wans- leeben de JPJ vertegenwoordigen en werd A. Vietje namens de pas opgerichte korfbalgroep bestuurslid. Om de band met de rest van de 'rode fa milie' te beklemtonen, vaardigden NVV (Schiedamse Besturen Bond was daarvan plaatselijk het centrale orgaan) en SDAP ook mensen af. De band met het NVV was nauwer dan met de partijafdeling. Ook landelijk was dit het geval. Het NVV had de oprichting van de NASB begroet als versterking van de socialis- 124

Scyedam | 1983 | | pagina 8