jaren en ook de expansie in andere branches, zijn van grote invloed geweest op de latere gang van zaken. De Lange Haven, voor mij het meest bekende terrein, en andere delen van de oude binnenstad, stonden duidelijk in het teken van een goede omzet in gedistilleerd. Het aanvoeren van de grondstoffen, nieuwe flessen, hulpstoffen en de vele vervoermiddelen die de produkten kwa men halen bij de distilleerderijen, boden aan de Lange Haven en omgeving het beeld van een bedrijvige en levendige binnenstad. Wel wekte de opslag op de smalle kades en het wachten bij ladende of lossende auto's weieens irritaties op bij het passerende verkeer. Reorganisatie en verbouwing In de naoorlogse jaren bestond bij 'De Graauwe Hengst' de eerste verandering uit een grondige reorganisatie en ver bouwing in het gebouwencomplex. De advocaat-afdeling werd verplaatst en er kwam een tweede spoelmachine. De emballage-afdeling, waar nog steeds met retour-flessen werd gewerkt, moest verhuizen. Daartoe werden de zolders in gebruik genomen. Waren deze vroeger praktisch onbereikbaar, een goederenlift bracht daar verandering in. Er kwam meer bottelruimte en meer opslagruimte voor te verzenden goederen. Dit alles kwam na veel overleg tot stand. Bij deze reorganisatie had het personeel veel inspraak, iets heel bijzonders voor die tijd. Vermoedelijk kwam dit door de menselijke houding van de heer P. Mak. De verbouwing betekende wel een ver betering, maar door het steeds toene mende bottel-werk was deze weldra achterhaald en was het weer tobben in de beschikbare ruimten. Door de conjunctuur van toen (circa 1955) werd het steeds moeilijker perso neel aan te nemen. Ja, verschillende man nen, die jaren lang bij het bedrijf hadden gewerkt, stapten over naar beter betaal de banen. De bij c.a.o. vastgestelde lonen behoor den tot de laagste in ons land. (Het was ook een van de laatste c.a.o.'s.) Jammer dat het aantal georganiseerden in deze bedrijfstak zo bedroevend laag was en nog is. Was dit anders geweest, dan had er misschien meer bereikt kun nen worden. Dikwijls maakten werkgevers misbruik van deze situatie. Bij verschillende be drijven werd het helemaal niet op prijs gesteld dat men georganiseerd was. Mij is zelfs een geval bekend dat een geor ganiseerde werknemer opslag kon krij gen, mits hij zijn lidmaatschap van de vakbond opzegde. Dit vond plaats bij een van de grootste bedrijven in Schiedam. Een ander vond zo'n c.a.o. maar niks. Het personeel dat bij hem werkte was toch niet georgani seerd. Daarom dacht hij dat hij het nu ook niet hoefde uit te betalen volgens die c.a.o.. Zelfs in 1968 nog, werd het mij door een andere directie kwalijk genomen dat ik georganiseerd was. Daaraan heb ik mij gelukkig niet ge stoord, want bij de daarop volgende beëindiging c.q. fusie van het bedrijf, bleek tot grote schrik van de directie dat de bonden daarbij betrokken moesten worden, die ik ook gei'nformeerd had. Maar laten wij nu weer de gang van za ken in het bedrijf zelf volgen. Na de grote verbouwing/reorganisatie kwam er weer iets totaal nieuws in de Schiedamse distilleerderijen-wereld Het zal rond 1950 zijn geweest, dat door gebrek aan mankracht de eerste dames hun werkzaamheden begonnen in de distilleerderij: naar ik meen in Schiedam een ongekend feit. Er werden toen bij ons twee dames aangenomen. Vooral het tappen van fles sen en het etiketteren ging hun al spoe dig goed af. Later werd hun aantal uit gebreid tot ongeveer twaalf. Het is steeds prima gegaan. Later was het werken van vrouwen in distilleerderijen, met name waar het Schiedam betrof, heel gewoon. Mannelijk personeel aantrekken werd 158

Scyedam | 1983 | | pagina 10