Huis te Riviere in prent en tekening ïlvjs iü¥i&re Wel vond er een grote verandering plaats in het 'drinkpatroon' van de Ne derlander. Veel gedistilleerd van buiten (zoals whisky) moest nu geïmporteerd worden. Heeft men buiten Schiedam beter ingespeeld op deze nieuwe ont wikkeling dan hier. Misschien komt een en ander wat nega tief over. Bedenk dan echter, dat als je vijftig jaar nauw betrokken bent ge weest bij de drankindustrie in Schiedam en je deze industrie op zo'n manier ziet verdwijnen, dat niet niks is. Wel wil ik benadrukken dat ik altijd met plezier heb gewerkt. Het was veelzijdig werk, zeer afwisselend en boeiend. Aan het begin van dit artikel schreef ik al, dat het vijftig jaar geleden is dat ik begon met werken. Achteraf gezien is dit stuk een summier overzicht ge worden van deze jaren; jaren, waar ik met genoegen op terugzie. Proost! Drs. K.P. Companje Huis te Riviere is vele malen het onder werp voor het werk van beroeps- en ama teurkunstenaars geweest. Enige tijd gele den rees tijdens een discussie de vraag, of het mogelijk was, om aan de hand van diverse afbeeldingen iets te zeggen over het uiterlijk van de burcht en de ruïne door de eeuwen heen. De afbeeldingen kunnen gescheiden wor den in: 1Fantasietekeningen, zowel van het zo genaamde Huis te Riviere, als van de burcht van Mathenesse, die in de 18e eeuw als verschillende burchten wor den gezien1. Afb. 1't Huis te Riviere 2. Afbeeldingen naar het schilderij van Huis te Riviere, dat tot de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam behoort. Een groot deel van deze te keningen werd door samenstellers van handschriften vervaardigd om hun werk te verluchten. 3. Prenten en tekeningen, die bij de ruïne gemaakt zijn, bv. als illustratie. Voor een poging tot reconstructie van het verval van Huis te Riviere komt Afb. 1. slechts het materiaal van de laatste categorie in aanmerking. Naast de pers pectiefvertekening levert ook de fanta sie van de kunstenaar soms moeilijkhe den op voor een juiste beoordeling van de op de afbeelding gegeven situatie. De vier zijden van Huis te Riviere komen ongeveer overeen met de vier windstre ken en uitgedrukt in de huidige plaatse- 162

Scyedam | 1983 | | pagina 14