Op het schilderij is duidelijk een gebouw te zien, met op de voorgrond een gracht, de Broerstvest. Het is aan de bovenkant getooid met drie trapgevels in de lengte richting. Er is een toren ingebouwd2 voorzien van een spits en twee arkel- torentjes (dit zijn torentjes op de hoeken van de grote toren). Bij Potter zijn geen trapgevels in de lengte weergegeven, maar in de breedte. Dit kan fantasie zijn. Wel tekent hij op de achterkant van de toren ook twee arkeltorentjes. Door gebrek aan gegevens is het niet te controleren, of het uiterlijk van de ge vel aan de grachtzijde (de westzijde) juist is weergegeven op het schilderij. Zowel op het schilderij als bij Potter is aan de achterzijde (de oostkant) bo ven het water een poort met een brug te zien. Deze brug loopt achterlangs naar een zuidelijk gelegen muur met een poort. Op het schilderij blijkt dit een complete voorburcht te zijn. Bij Pot ter is de situatie echter anders getekend. Omdat hij meestal tamelijk nauwkeurig is met het intekenen van muren en muur- Afb. 3. resten, vooral bij perceelscheidingen, durf ik aan te nemen, dat hij de juiste situatie heeft weergegeven. De brug leid de naar een poort in een muur. Deze muur stond haaks op een andere muur met een poort. Beide muren maakten deel uit van een groot gebouw, dat al voor 1570 vervallen was. De fundamen ten van dit gebouw, waarvan de bestem ming niet duidelijk is, zijn in 1948 door Renaud en in 1974 door Hoek opge graven. De voorburcht, zoals deze is afgebeeld op het schilderij, is fantasie. Dit bevestigt, dat het schilderij van duidelijk later datum is dan 1574. Ik ben geneigd, om het te dateren voor 1582 of na 1597. De toenmalige heer van Riviere, Johan van Mathenesse, heeft over de periode 1582-1597 nauw keurig zijn huishoudelijke uitgaven bijge houden en hij vermeldt geen onkosten voor een schilderij van Huis te Riviere3 Helaas zijn noch bij Potter, noch op het schilderij, de zijkanten van het gebouw (noord en zuid) duidelijk te zien. Ook van een houten keukenuitbouw aan de 164

Scyedam | 1983 | | pagina 16