Historie actueel resultaat. Risicodragers nemen liever geen risico's maar spelen bij voorkeur op safe. Ik zou er voor willen pleiten dat Schie- damse ondernemers naar Haags voor beeld een N.V.Stadsherstel in het leven roepen, maar dit ter zijde. De uiteindelijke oplossing voor het di lemma kwam in de nacht van 22 op 23 oktober onverwacht en ongenood: brand maakte een einde aan de illusies. Ik meen zeker te weten dat dit een ieder die zich voor het behoud van de panden heeft ingezet, spijt. Ondanks het treurige verloop van de ge beurtenissen zijn er lichtpuntjes. Het simpele feit, dat binnen de gemeente, ondanks de overbekende missers, mensen funktioneren die hart hebben voor de stad en haar historisch erfgoed, mag als hoopvol aangemerkt worden. Hopelijk blijft het niet bij het ondersteu nen van incidentele reddingsoperaties, maar wordt het behoud van waardevolle historische panden en gebieden in de toekomst een beleidsaangelegenheid. Met het aanschrijven van eigenaren van verwaarloosde panden aan de Lange Ha ven lijkt een eerste voorzichtige stap te zijn gezet. Misschien kunnen we in de toekomst een gemeentelijke monu mentenlijst en een sloopverordening, zoals in veel andere steden in gebruik is, tegemoet zien. Ook de gemeente Schie dam beschikt over capabele en ter zake kundige mensen. De Historische Vere niging zal er alle medewerking aan geven. Dank aan wethouder Van Tilborg, de heren Goed en Huis in 't Veld van de dienst Gemeentewerken, de heer Pep pelaar van Openbare werken, de heren Roep, Verwey en Jansen van resp. economische aangelegenheden, grond zaken en het gemeentearchief, alsmede de heren Slavenburg jr. en Van der Zan- de van Slavenburg Bouwbedrijven. R.W. Poeh Restauraties - Kortgeleden is de restauratie gereed gekomen van de woning met tuit- gevel, Korte Haven 36. - Eerder dit jaar kwamen de woningen gereed aan de Pieterssteeg die werden opgetrokken in aansluiting op de nog aanwezige nummers 13 en 15 - Al sinds geruime tijd is de restaura tie, inclusief verbouwing tot appar tementen, aan de gang van de voor malige branderij Lange Haven 50. - Sinds de herfst wordt het koppandje op de hoek van Westvest, Korte Ha ven, Vlaardingerstraat nr. 39 aange pakt, waarbij het grote winkelven ster werd vervangen door twee ge scheiden ramen. Bovenstaande opknapbeurten en restau raties zijn positieve voorbeelden hoe het in onze stad ook kan. Naast de uitge breide leegstand en soms sloop, laten ze ons merken dat het niet louter kom mer en kwel is. Op de restauratie van het achterhuis van het Proveniershuis, inclusief het museumwoninkje, hopen wij in een van de volgende afleveringen in te gaan. Torentje Gustokantoor Een ieder zal zich nog de plotselinge sloop herinneren van het monumentale kantoorgebouw van Gusto, eind 1980. Toch is niet het gehele gebouw verlo ren gegaan. Een serie gebrandschilderde vensters is te bewonderen in het dit jaar geopende poffertjesrestaurant aan de Maasboulevard. En het koepeltoren tje staat, nog volkomen gaaf, te pronken aan de Veenweg, de tweede zijweg van de Harreweg. Daar wordt het door de sloper van het gebouw vertroeteld. 188

Scyedam | 1983 | | pagina 40