'V-»t De Lange Haven met de panden van 'De Graauwe Hengst'. (Tekening: M.J. van Alphen.) Met de nodige gebruiksaanwijzingen kon deze benut worden om de retour emballage naar een zolder te transpor teren. In de zogenaamde Tweede Klasse (ingang in de Watersteeg), voorheen de mouterij 'De Graauwe Hengst', was ook een elektrische lier. Deze werd gebruikt voor het transport naar de verschillende zolders en de zogenaamde denning. (Hier lagen toen nog de rode tegels van de mouterij-zolder. Ook de voormalige trijskoker was er nog aan wezig.) Het enige dat bij de produktie mecha nisch werd voortbewogen, waren de ketels voor de fabricage van de advo caat, in die dagen ook al een zeer belang rijk onderdeel van het bedrijf. (Later zou 'De Graauwe Hengst' een van de grootste fabrikanten van dit artikel in het land worden.) Overigens werd ook in deze afdeling verder alles met de hand gedaan, van het stukslaan van eieren en het opladen van de ketels tot het tappen en kurken van de flessen toe. Heel wat mankracht was er dagelijks nodig voor het spoelen van de flessen. (Toen werkte men nog met retour-fles sen.) Een paar mannen stonden de gan se dag gebogen over een kuip met warm water en reinigden dan met behulp van een wisser de flessen. Advocaatflessen werden meestal nog voorgeweekt. Na het spoelen van de flessen werden deze op een rek geplaatst voor het uitdruppelen. Dan werden de hand-gevulde flessen voorzien van een etiket, kurk en cap sule. Ook dit werd met de hand gedaan. Er waren mannen die daar buitengewoon handig in waren, al moet wel worden gezegd dat de vrouwen, die later ook dit werk gingen doen, daarin toch beter waren. Machines voor deze werkzaamheden kende men bijna nergens. De lonen wa ren laag, dus waarom zou je kostbare machines aanschaffen? Daarbij kwam dat de meest distilleerde rijen maar weinig flessen in de handel brachten. De afzet bestond toen vooral in de vorm van vaten en/of mandflessen. Daarnaast verkocht men dan nog 'Oude Genever' in stenen kruiken. Het assortiment van nu kende men niet. Hierbij moet wel verteld worden, dat bij sommige likeurstokerijen specifieke 155

Scyedam | 1983 | | pagina 7