dere bundel meer verschenen. Waarom er geen tweede deel gekomen is, weten we niet, maar het kan zijn, dat het ge nootschap als het ware slachtoffer is geworden van een snelle erosie. Laten we eens kijken naar wat er gebeur de met een aantal van de leden afzonder lijk. In 1781 nog vertrokken Soek en De Groot Stiffry uit Holland, de één naar Parijs en de ander naar Maastricht. Maria Louiza Griethuizen kwam in datzelfde jaar in aanraking met an dere dichters en voortaan zou ze zich in die kring blijven bewegen. Van der Blok overleed in 178215 en Portal Amal- ry verhuisde twee jaar later naar Cura- ?ao. Oudaen, tenslotte, stierf in 1787. De overgebleven leden hebben wellicht geen kans gezien - of geen aanleiding meer gevonden - om regelmatig in Schie dam bijeen te blijven komen, al dan niet aangevuld met nieuw geworven leden. Zonder trommels en trompetten ver dwijnt het genootschap uit de Schiedam- se geschiedenis. Vlijt Volmaakt was, zo mogen we toch wel vaststellen, inderdaad een genoot schap van 'Dichtkundige Liefhebbers', mensen afkomstig uit de gegoede burge rij die in hun 'snipperuren' bijeen kwa men om aan elkaar hun gedichten voor te lezen. Een groot dichter is er niet uit hun midden voortgekomen en in de literatuurgeschiedenis staan ze niet met ere vermeld. Daarin delen ze overigens het lot van talloze van hun dichtende tijdgenoten. Als dichters waren de le den van Vlijt Volmaakt in het algemeen niet beter, maar ook niet slechter dan de leden van andere genootschappen. De criticus van de Vaderlandsche Letter oefeningen merkte in 1782 al op, dat daarom 'hunne Dichtstukken wel een plaats by andere zodanige verzamelin gen verdienen'. Nu, meer dan twee honderd jaar later, zie ik geen aanlei ding om tegen deze uitspraak in beroep te gaan.16 Amoldus Soek (1760-1795). Foto: gemeente archief Vlaardingen, cat. nr. P-l 70.) NOTEN 1Ik doel hier op G. van der Feijst, Geschie denis van Schiedam. Schiedam 1975, en op Willem van Toom (red.), Querido 's letterkundige reisgids van Nederland. Amsterdam 1982, p. 491-496. 2. Een recent overzicht van de dichtgenoot schappen is te vinden in J J. Kloek e.a., 'Literaire genootschappen 1748-1800'. In: Documentatieblad Werkgroep Acht tiende Eeuw 15(1983), 21 -89. Aparte literatuur over Vlijt Volmaakt wordt er niet vermeld. Ook mij is geen studie over het Schiedamse genootschap bekend. 3Ik heb gebruik gemaakt van het exemplaar dat berust op de Universiteitsbibliotheek te Leiden. Ook de Amsterdamse Univer siteitsbibliotheek bezit een exemplaar van de Proeve. 4. A/gemeene Vaderlandsche let ter-oefenin gen 4, 1 (1782), p. 132-133. 5Een aantal biografische gegevens is af komstig uit de gemeentearchieven van Schiedam en Rotterdam. 15

Scyedam | 1984 | | pagina 15