Schiedam en de literatuur (1) van de Broersvest en de Lange Kerk straat. Hier was de bebouwing van Broersvest, Doelehofje en Kreupelstraat gesloopt en waren typisch Schiedamse plekjes verdwenen. En zo heeft de ge schiedenis zich herhaald, zij het op een andere plaats en in een andere tijd. 1) Deze woorden zijn slechts vermoedelijk juist. Voor zover bekend is geen gedrukte of geschreven tekst beschikbaar. F. C. Noordegraaf jr. Penning Jr., Willem Levinus (1840- 1924) Hij stamt af van de geslachten Pen ning en Pigeaud, bekende en rijke Schie damse branders. Na het overlijden van zijn grootvader is de tak verarmd. Hij is geboren op 10 november 1840 te Schiedam als zoon van Willem Levinus Penning en Anna Geertruida van der Schalk, aan de Schie 94 (nu verdwenen). Later woont hij te Schiedam aan de Lan ge Haven 126 (vlak bij Haverschmidt) en daarna aan de Lange Kerkstraat 68. Hij bezoekt de M.U.L.O.-school, maar moet op z'n dertiende al gaan werken. Eerst op een notariskantoor, dan bij de registratie, als boekhouder bij ver schillende fabrieks- en handelsadmini straties en laatst bij de gemeentesecreta rie van Schiedam. Hij schrijft al vroeg ge dichten, maar als zijn lessenaartje vol is, verscheurt hij de inhoud. Hij huwt op 3 december 1879 met Emilie Caroline Constantine Penning-Nieuwland, z'n achternicht. In het voorjaar van 1881 wordt een kind je dood geboren en meer kinderen zijn er niet gekomen. Op 1 november 1882 gaat Willem met zijn vrouw wonen bij zijn vriend A. van der Eyk te Delfshaven, omdat hij last krijgt van z'n ogen. Hij moet z'n kantooruren beperken en hulp inroepen voor de correctie van zijn drukproeven van gedichten. Sedert juni 1882 loopt hij met onbepaald ver lof van de gemeentesecretarie Schie dam en draagt hij een zwarte bril. In 1884 is hij geheel blind. Willem en Emilie verhuizen dat jaar naar Kam pen en gaan bij een zuster van haar, de weduwe Busken-Huet inwonen en wel tot 1886. Dan verhuizen ze naar Rotterdam en gaan daar in de Jonker Fransstraat wonen. Z'n vrouw is borst- lijderes. Ze verhuizen achtereenvolgens naar de wijken Feyenoord, Kralingen en naar de Maaskade. In 1893 is zijn vrouw hulpbehoevend. In 1900 verhuist het ge zin naar Den Haag waar het gaat wonen bij de weduwe Boogaard, een zus van Willem. Vanaf 1901 is mej. A. van Wa ning voor Willem een vaste schrijfhulp en lectrice. Emilie overlijdt op 20 novem ber 1906. Willem verhuist met z'n zus naar Rijswijk, waar ze wonen in de Leeuwendaal en later aan de Rijswijk- seweg. Zijn vriend Frans H. Eydman woont daar naast hem en leest hem veel voor. In de strenge winter van 1923- 24 wordt Penning opgenomen in een ziekenhuis, nadat hij thuis een tijd door z'n zuster is verpleegd. Op 29 februari 1924 overlijdt hij. Hij wordt begraven op Nieuw Eik en Duinen te Rijswijk, waar ook zijn vrouw begraven ligt. Bij zijn begrafenis waren slechts enkele intieme vrienden aanwezig. Penning was al vroeg in de literatuur ge ïnteresseerd. Omdat hij zelf vaak te wei nig geld had om boeken te kopen, be zocht hij regelmatig de bibliotheek te Schiedam om aan zijn trekken te komen. Hij las Tollens, Bilderdijk en Beets. 19

Scyedam | 1984 | | pagina 19