Boekennieuws Daar moest hij het antwoord op schuldig blijven. 'De pornografie' bevat een kor te beschrijving uit de tweede wereldoor log (hij was vijf jaar oud), toen een van de Engelse bommen, die voor de werf van Wilton bestemd waren, in het woon huis van de familie Biesheuvel terecht kwam en het totaal verwoestte. (Ze verhuisden daarna naar een huis aan de overkant van de straat begin slacht- huisbuurt.) Verder een korte beschrijving uit z'n jeugd te Schiedam. Op het Rubensplein was een winkel waar bedenkelijke lec tuur werd verkocht (de Lach, Playboy), die een rol speelt aan het einde van het verhaal. In de bundel 'Duizend vlinders' staat het verhaal 'Volwassen', waarin deze passage voorkomt: 'Wij woonden in Schiedam en steevast zette ik op die avondlijke wandelingen mijn schreden naar de rivier. Langs de oever ging ik in het gras zitten en keek smachtend naar de schepen die binnen kwamen varen. Schepen die vertrokken brachten me zelfs aan het snikken. Wanneer zou er voor mij toch het echte leven begin nen? De wereld was zo groot en ik ken de alleen maar Schiedam en de provin cie Utrecht van korte vakanties.' Inder daad heeft hij later nog een tijdje geva ren. In het verhaal 'Ziek in bed' een korte liefdesbeschrijving, die speelt in het Sterrebos aan de Maaskant. Het verhaal 'Mijn grootste schrik' in 'Op weg naar het licht' beschrijft een kerst avond in de ouderlijke woning te Schie dam, waarna de schrijver met de domi nee, die een beetje teveel gedronken heeft, naar de kerk wandelt en hem daar een gloedvolle preek hoort afsteken. Het verhaal 'De zoon' in 'De steen der wij zen' gaat over een man en een vrouw, die aan de Schie wonen, precies tussen Schiedam en Delft, en die met de Kerst tevergeefs op hun enige zoon zitten te wachten. C. Pluijm en W. Kuipers, Van telefoon paal tot mijlpaal, Rotterdam 1983, 40 biz., ill., prijs f 5,-. Hoewel Schiedam tot het zgn. Rotter damse telefoonnet (010) behoort werd de ingebruikname van de 700.000ste aansluiting een volledig Schiedamse aan gelegenheid. Het feestelijk gebeuren ging gepaard met de uitgave van een boekje waarin de Schiedamse telefoonperikelen, als onderdeel van de PTT-historie, uit de doeken worden gedaan. Wat in dit verband het historisch deel be treft staat C. Pluijm borg voor een gede gen verhaal, dat redactioneel door W. Kuipers is afgerond. Een citaat: 'Neder- Jacobus Maarten Arend Biesheuvel, geb. Schie dam 23 mei 1939. 23

Scyedam | 1984 | | pagina 23