land telt thans ruim 5 miljoen telefoon abonnees. Hiervan zijn er momenteel 700.000 aangesloten in het telefoon district Rotterdam. Die 700.000ste in dit district werd op 8 november 1983 te Schiedam in dienst gesteld. Dit citaat is een aanloopje tot de af sluiting van het verhaal over het Schie damse telefoonnet. Géén droge ge schiedenisles maar een plezierig leesba re historiebeschrijving. Er wordt ver haald hoe vrij gemakkelijk de eerste telefoonaansluiting tot stand kwam tus sen twee fabriekspanden van de Fa. Houtman. Het éne pand stond in de Westfrankelandsestraat en het andere in de Hoofdstraat (1882). Hierop kwa men de concessieaanvragen los, o.a. door de Nederlandse Bell Telephoon Maatschappij, die de concessie echter heel moeilijk verkreeg en die in 1890 pas verleend, in datzelfde jaar de eer ste netaansluitingen mogelijk maakte. Geleidelijke veranderingen, als nieuwe uitvindingen en verhuizingen, brengen de lezer dan tenslotte op die 8e novem ber 1983 met de 700.000ste aansluiting. Een goed gedocumenteerd verhaal, in een zeer verzorgd drukwerkje van 40 pagina's waarin gelukkig ook weer eens wat 'nieuw' historisch fotoma teriaal is opgenomen. Het is een uit gave van het Telefoondistrict Rot terdam en is, zolang de voorraad strekt, voor de lage prijs van f 5,- te koop in het Postkantoor aan de Lange Nieuw- straat. Niet in de boekhandel. (W.P.R.) Henri Hartog, 'Eene vereerende taak' Kritieken, Leiden 1983, 30 blz., f 8,50. Van de Schiedamse schoolmeester Henri Hartog (1869-1904) is een aantal boek besprekingen uit de periode december 1903-februari 1904 bijeengebracht. Zij zijn afkomstig uit het socialistisch dag blad 'Het Volk' en uit 'De Vrouw' (zoals de titel al zegt, een blad voor vrouwen, ter onderlinge opvoeding). Jan Noordegraaf en Arie IJzerman, die eerder een aantal uitgaven over en van Hartog verzorgden, voorzagen ze van een inleiding en aantekeningen. De uitgave is te verkrijgen bij Uitgeve rij De Vrjje Vogel, Postbus 592, 2300 AN Leiden en bij boekhandel Van Leeuwen. 'Schiedamse Monumenten' Eind 1984 verscheen 'Schiedamse Mo numenten', een uitgave van Bureau Voorlichting van de Gemeente Schie dam, met tekst van Bas van Bochove en foto's van Jaap Barzilaij en John Star re. Omvang 26 pagina's en 14 afbeel dingen. Prijs f 2,50. In de vorm van een denkbeeldige wande ling door Schiedam wordt de lezer langs een deel van het monumentenbezit van Schiedam en Kethel geleid. Jam mer dat het boekje niet zonder risico's als bron kan worden gebruikt. De gege vens zijn niet altijd even nauwkeurig. Zo kloppen bijvoorbeeld diverse jaar tallen en nummeringen niet, en wor den de teksten van de herdenkings stenen van de Nieuwe Sluis en het Schepp-huis onnauwkeurig geciteerd. Zo is het ook jammer dat al die typisch Schiedamse branderijen en mouterijen, alle pakhuis worden genoemd. De nauwkeurige lezer herkent de letter lijke ongecorrigeerde tekst van de gemeente-informatie van februari en maart 1975. (R.W.P.) RECTIFICATIE In het artikel 'Het muziekleven in de Oud- Katholieke kerk "t Huis te poort' door de heer S.W.J. Schade van Westrum Seyedam 9e jrg. nr. 5, 1983) dienen de volgende verbeteringen te worden aangebracht, p. 174,2e kolom, 9e regel v.o.: solemnibus; p. 174,2e kolom 5e regel v.o.: 'O dulcis Amor'; p. 175, 2e kolom, midden: Mgr. Dr. A. Rinkel. (Red.) 24

Scyedam | 1984 | | pagina 24