Redactioneel 'Scyedam' is een uitgave van de Histori sche Vereniging Schiedam en wordt toe gezonden aan leden en begunstigers. f 25,00 individueel lidmaatschap f 32,50 lidmaatschap per echtpaar f 15,00 houders bejaardenpas Men kan zich als lid aanmelden bij de heer P. Plaisier, Vlaardingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam (tel. 010-266475). Adreswijzigingen, opzeggingen e.d. graag aan hem opgeven. Redactie: Aad van der Tang Ruud Poels Herman Noordegraaf Theo H.B. Schoenmakers Redactieadres: Van Oldenbarneveltstraat 8, 3119 ML Schiedam Telefoon: (010) 73 67 09 Inhoud: J. Noordegraaf: Multatuli in Musis 3 J. Noordegraaf: Het Schiedamse ge nootschap 'Vlijt Volmaakt' 9 W.P. Rook: Schiedam in oude foto's (7) 16 F.C. Noordegraaf jr.: Schiedam en de literatuur (1) 19 Boekennieuws 23 Rectificatie 24 A Gordijn: De Kleine Baan 25 A Groeneweg-Metselaar: Rond Van der Schouw 27 RW. Poels: Historie actueel 30 Mededelingen en jaarverslagen 32 Afbeelding omslag: Aankondiging in de Schiedamsche Cou rantvan de tweede voordracht die Multa tuli te Schiedam hield. (Foto: A. Groeneweg-Metselaar.) Dit nummer is grotendeels gewijd aan Schie dam en de literatuur. Zoals u hiernaast kunt zien zijn we zelfs met een rubriek gestart die zo heet. Multatuli-vereerders zullen ingenomen zijn met het artikel van J. Noordegraaf, waarin hij in gaat op de voordrachten die Multatuli in 1880 en 1881 in Musis Sacrum' hield. Ook bevat dit nummer een bijdrage van Noor degraaf over een Schiedams dichtgenootschap uit de 18e eeuw. Zijn broer, F.C. Noordegraaf jr., start met de al genoemde rubriek 'Schiedam en de literatuur'. Schiedamse schrijvers en schrijvers in wier werk Schiedam voorkomt, zullen deze jaargang de revue passeren. Begonnen wordt met de dichter Willem Levinus Penning jr. (die precies 60 jaar geleden over leed) en met J.M.A. Biesheuvel. Biesheuvel zal op 30 maart a.s. te gast zijn op een bijeenkomst in het Stedelijk Museum, georganiseerd door de Schiedamse boekhandelaren. Ook wie zich niet zo interesseert voor literatuur komt in dit nummer aan zijn trekken. Wim Rook staat weer borg voor een prettig leesbaar verhaal in de rubriek 'Schiedam in foto 's, waar in nu de 'HEMA 'centraal staat. A. Gordijn reageerde op de 'zoekfoto', die in het vorige nummer werd geplaatst bij het arti kel en J.H. Groenendaal over de Weezenbuurt. Alie Groeneweg zette op verzoek van de redac tie haar herinneringen op schrift aan het vele werk dat zij en haar man hadden bij de tot standkoming van de Van der Schouw-tentoon- stelling in het Stedelijk Museum. Tussen haakjes: vergeet u de jaarverslagen niet te lezen? Met ingang van deze jaargang telt de redactie een lid minder. Cees van der Geer moest van wege zijn drukke werkzaamheden het redactie lidmaatschap beëindigen. Ofschoon hij de laat ste jaren vrijwel niet meer aan het redactiewerk heeft kunnen bijdragen, mag niet worden ver geten dat hij aanvankelijk de motor achter de HVS was, en niet in de laatste plaats achter 'Scyedam We hopen dat dit geen definitief afscheid is. In elk geval: bedankt Cees! (AvdT) 2

Scyedam | 1984 | | pagina 2