Multatuli in Musis De Schiedamse voordrachten van Multatuli 1Inleiding In de jaren 1878-1881 heeft Eduard Douwes Dekker (1820-1887), beter bekend onder zijn schrijversnaam Multa tuli, in Nederland een viertal voordrach- »tentournees gehouden. Telkens in de eerste vier maanden van het jaar ver- het hij zijn Duitse domicilie en begon aan een trektocht langs een groot aan tal Nederlandse steden. Van stad tot stad, van hotel naar hotel reizend hield hij in die vier jaar zo'n 140 voordrach ten. Echt leuk heeft hij dat nooit ge vonden, ook achteraf niet. Het rond trekkend bestaan was nu eenmaal afmattend en zijn gezondheid speelde hem vaak parten. Maar zijn financiële positie liet hem toentertijd weinig keus.1 Multatuli was een boeiend spreker, maar een voordracht van hem leek wei nig op een klassieke redevoering. Hij improviseerde graag, sprong van de hak op de tak en liet een stortvloed van ideeën los op zijn publiek, dat veelal ademloos enkele uren in de ban was van deze 'geniale spreker', zoals de Schiedamsche Courant hem eens noemde. Sinds 1870 woonde hij met Mimi Hamminck Schepel, met wie hij in 1875 trouwde, voorgoed in Duits land. Aan haar schreef hij in zijn reis brieven bij herhaling over enthousias te reacties van het publiek.2 Veel tijd voor voorbereiding had hij voor zo'n lezing meestal niet nodig. Aanvankelijk gebruikte hij nog papier tjes met aantekeningen, later sprak hij helemaal zonder aantekeningen. Het onderwerp waarover hij spreken zou, kon hij maar zelden van tevoren aan de organisatoren opgeven. Meestal wist hij zelf pas vlak voor de 'voorstelling' welk onderwerp hij zou behandelen. J. Noordegraaf Eduard Douwes Dekker ('Multatuli'), Amster dam 3 maart 1820, Nieder-lngelheim 19 febru ari 1887. Op zijn tournees heeft Multatuli tot tweemaal toe Schiedam bezocht. Beide keren hield hij op een avond in januari een voordracht in het gebouw Musis Sacrum, Lange Haven 117. De eerste keer was dat op 15 januari 1880, aan het begin van zijn derde lezingen tournee. Een jaar later, in het kader van zijn vierde en laatste tournee, bezocht hij de stad op 18 januari. In beide geval len was de reclame even eenvoudig als effectief. Een aantal dagen van te voren werd in de Schiedamsche Courant mid dels een korte redactionele mededeling de aandacht op Multatuli's voordracht gevestigd. Bovendien verscheen er in die krant enkele dagen achtereen een adver tentie waarin het optreden werd aange- 3

Scyedam | 1984 | | pagina 3