genwind. Het museum koerst een zeer progressieve richting. (Sommigen vragen zich af: betreft het nu kunst of kunst jes?) Allerwegen in de kunst geen dicta tuur meer zoals in de oorlog, maar pa ternalisme! 1961In de Nieuwe Schiedamse Courant vindt Damwachter het vreemd dat S.'45 haar 3e lustrum-expositie in Vlaardingen heeft moeten houden. Hij vraagt zich af of Schiedams Museum zich 'te hoog voelt'Verder: 'Men moet niet vergeten dat ons eigen museum twee bijvoeglijke naamwoorden draagt 'Schiedam' en 'Stedelijk 1962: Diezelfde Damwachter cconsta- teert 'dat de belangstelling van de Schie damse gemeenteraad voor culturele za ken minimaal is.Dit naar aanleiding van de bestemming van het vrijgekomen Zak kendragershuisje. Andere couranten vra gen of de Schiedamse Gemeenschap wel goed geadviseerd heeft. Inderdaad, Schie dam laat hier de kans, een eigen cultureel centrum te stichten, voorbij gaan. De gemeente Oostburg (door oorlogshan delingen tijdens de bevrijding bijna van de kaart geschoten en nadien door Schie dam in het kader van de 'Hulpactie Rode Kruis' geadopteerd) geeft S.'45 gelegen heid tot expositie in hun prachtige nieu we raadhuis. Pas later zouden we aan de weet komen dat ónze gemeente gewaar schuwd had voor deze heterogene en lastige groep. (Prettig zo'n thuisfront.) 1966: Enkele jongeren treden uit S.'45. Zij vinden het tijd, moeite en geld ver spillen en willen niet uitzichtloos tegen wind in tornen. Jammer. Door gemis aan 'samenstrevendheid' verlaat S.'45 de Schiedamse Gemeen schap. 1970: Gelukkig, in dit jubileumjaar krijgt S.'45 een tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Het werk van zes beeldende en drie literaire leden wordt, dank zij directeur J. Paalman en zijn staf, verwerkt tot een aantrekkelijk en smaakvol geheel, waarvoor wij hen bij zonder dankbaar zijn. Naast waarderende woorden en feli citaties betreffende dit 5e lustrum, is niet ieder enthousiast. Eén recensent vindt dat we eigenlijk al te lang be staan; te oud en niet genoeg bij deze tijd. (Ach, hoe betrekkelijk is tijd?) Hij siert zijn artikel met de spectacu laire kop 'Mooie gelegenheid tot af scheid van S. '45'. 1971: De vlag strijken? We denken er niet over en exposeren in de pas opgerichte galerie 'Zwart - Wit', op de hoek van de Dam en de Schie. Verwon derd over zoveel brutaliteit schrijft dezelfde criticus: 'Als het dan nu maar de allerlaatste keer is, dan mag het. Ondanks die waarschuwende woorden houden we nog datzelfde jaar een ten toonstelling in het gemeentemuseum van Maassluis. We konden daar een rijke verscheidenheid van werken plaatsen, n.l. schilderijen, tekeningen, aquarellen, plastieken in klei en hout en dichtbun dels. Veelzijdig volgens de een, 'te' vol gens een ander. Hier maakten we mee dat de opening door wethouder I. van der Knaap, naast het gebruikelijke 'natje', opgeluisterd werd door een 'droogje': beschuit met muisjes! Bij de Edelachtbare had gezins uitbreiding plaatsgevonden. Voorts kreeg elk der exposanten een boek over de historie van Maassluis cadeau. Op vele manieren was deze tentoon stelling succesvol. Hier nu een gunstige 'kop' boven een krante artikel n.l. 'Eer lijk werk van kunstenaars die iets te zeggen hebben. Hier is het dat de archivaris van Kam pen, Van der Vlis, verzoekt de collectie in haar geheel in de Koornmarktspoort te mogen exposeren. Een bestelbusje van die gemeente zorgt voor vervoer. Natuurlijk hoort hier een Kamperui bij: Twee Kamperuien lopen onder de Koornmarktspoort door. Zegt de een tegen de ander 'Als jij maar niet te uiig wordt als S. '45 hier komt, want je weet, Schiedam schenkt meer dan je denkt'. 1972: Dat tussen sneeuw en ijs niet al- 50

Scyedam | 1984 | | pagina 6