Schiedam in oude foto's (9) stoffelijke gaven klein moeten blijven en alleen dienen om de vriendenband te vor men met die gezinnen en verder liefde werken waarvoor de H. Vincentius ijver de. In 1846 werd in Den Haag de eerste Naderlandse Conferentie opgericht, waarna een groot aantal plaatsen volgde. Den Haag bleef het middelpunt, waar de Hoofdraad voor Nederland werd en nog is gevestigd. In Schiedam werd de Conferentie 8 februari 1847 opgericht, waarvan J.B. No let de eerste president werd. Hij was geboren 15 mei 1806 en trad in 1837 in het huwelijk. Van 1851- 1891 was hij lid van de Gemeenteraad, waarvan als wethouder van 1861-1868 en van 1881-1891. Van beroep was hij makelaar in granen, in verband met de moutwijnindustrie. In de R.K. Kies vereniging 'de Grondwet' was hij een van leidende figuren. Tot verdere liefdewerken van de Schie- damse conferentie gingen behoren een avondschool voor arme kinderen, een tehuis voor verpleging van oude vrou wen, het St. Liduina Gesticht, de ver zorging van begrafenissen, een biblio theek en een spijskokerij. In 1853 na het herstel van de Bisschop pelijke Hiërarchie werd Schiedam inge deeld in twee parochies, die ieder een St. Vincentius Vereniging kregen. Uit de beide conferenties werd de Bijzondere Raad, d.i. het plaatselijke overkoepe lende bestuur, samengesteld waarvan J.B. Nolet Vice-President werd, in 1859 werd hij President. In 1872 vierde J.B. Nolet het feit dat hij 25 jaar Vincentiaan was. Bij gelegenheid hiervan werd de hier besproken penning vervaardigd. W.P. Rook In 1793 geraakte ons land in oorlog met Frankrijk. Na aanvankelijke strijdvoering bleef er slechts de nederlaag. Het Franse leger bezette ons land en de bestuurs vorm die toen ontstond kreeg bekend heid als de 'Bataafse Republiek'. In 1796 hadden de Franse troepen hun bezettende macht over de Lage Landen verspreid en onderging men hier ten lan de het schrikbewind van Pichegru. Om hieraan niet ten offer te vallen vluchtte stadhouder Willem V naar En geland. De rol van Napoleon was toen nog niet zc groot, dit kwam pas in 1804, toen hij tot keizer gekroond werd. Toch zou het jaar 1793 het begin zijn van een tijd vol van verdriet en ellende, want de eisen van de Fransen waren erg hoog. De Duitse tijd van 1940-1945 is in veel opzichten vergelijkbaar. De Fransen deden, om hun aanwezigheid hier te verklaren, voorkomen alsof zij het Nederlandse volk tegen vreemde mogendheden kwamen beschermen. Die bescherming kwam de regenten van de Republiek op zo'n 100 miljoen gulden te staan, terwijl het leger, dat die be scherming uitvoerde slechts voor de helft uit Franse soldaten bestond. De andere helft was gerecruteerd uit de inwoners van de bezette landen. De Franse troe pen, zo was verder bepaald, moesten daarnaast ook door de plaatselijke be volking onderhouden worden. Het zal duidelijk zijn, dat al het benodigde geld via het belastingstelsel door de bevol king opgebracht moest worden en dat deze zaken bij het Hollandse volk geen sympathieke gevoelens losmaakten. De expansiedrift van de Fransen had ge zorgd dat ons land ook al in oorlog kwam met Engeland. Onderbroken wel- 99

Scyedam | 1984 | | pagina 15