Start van de zwemwedstrijd in de Nieuwe Haven. iswaar door de Vrede van Amiens, maar toch plaatshebbende in dezelfde tijd waarin ons verhaal zich afspeelt. Om Engeland in een isolement te brengen (en het daarna verzwakt te kunnen ver overen), werd door Napoleon in 1805 het Continentale Stelsel ingevoerd, waar bij o.a. de handel met Engeland werd verboden. Eenheid van wet en maatschappijvorm met sterk protectionistische inslag was de strekking van het stelsel aan de ene kant. De andere kant was, dat hieruit de Burgerlijke Stand ontstond en dat de basis werd gelegd voor de invoering van het metrieke stelsel in ons land. In die tijd echter dacht men niet aan posi tieve zaken als deze. De ellende van de dag sprak veel meer aan. Zo werd het economische leven als gevolg van de be perkende maatregelen vrijwel geheel lam gelegd. De steeds voortdurende oorlogen bleven enorme sommen geld opeisen. Al met al werd het er voor de burgers niet beter op. In 1806 stierf Willem V. Zijn zoon, ook een Willem, erfde zijn rechten op de bestuurlijke macht. Hij was in Enge land. In datzelfde jaar plaatste Napoleon zijn broer Lodewijk als koning aan het hoofd van de Nederlanden. De Engelsen zaten niet stil en voerden in 1809 met 40.000 man een invasie uit op Walche ren. In 1810 viel koning Lodewijk bij zijn broer in ongenade en trad af. Het land kwam onder het directe bestuur van Napoleon, waarmee de Hollanders Fran sen waren geworden. In 1812 begon Napoleon zijn desastreu ze veldtocht naar Rusland. Moskou was het doel, want ook het Russische volk zou moeten buigen voor keizer Napo leon. Het leverde 120.000 gesneuvelden op en van de 15.000 man uit ons land zijn er ook niet veel teruggekeerd. De nood was ondertussen erg groot geworden. De bevoking kreunde onder de zware lasten van Napoleons eisen. Toen de berichten melding maakten van het drama, dat zich in Siberië vol trok kreeg de sfeer een explosief karak ter. Hier en daar was er oproer, maar tot een echte explosie kwam het niet. De positie van Napoleon werd al snel zwak ker. Toen de Fransen ons land verlie ten ontstond een gezagsvacuüm. Een 100

Scyedam | 1984 | | pagina 16