Schiedam en de literatuur (3) 's Avonds was er nog een groot vuurwerk en de uitbundigheid van het feest werd ongetwijfeld verhoogd door de op han den zijnde verjaardag van koningin Wil- helmina. Omdat deze verjaardag dit jaar op een zondag viel, deed men beide fees ten gelijktijdig vieren. Voor het gehele feest waren kosten noch moeite gespaard. De drukte en het en thousiasme doen bijna vermoeden dat het hier alleen om een Schiedamse aange legenheid zou gaan. Het illustreert wel licht dat we het hier over een echt groot feest hebben. Het feest van honderd jaar onafhankelijkheid dat zijn oor sprong vindt in de landing van prins Willem Frederik in Scheveningen. F.C. Noordegraaf SCHIEDAM (1) 'k Weerzie mijn stad, roetzwart met plui- men-staarten van schoorsteenrook, uitwolkend in het blauw; blank staat de lucht met witte wolken- klaarten, die marmer-brokken over stad-van-rouw. 'k Weerzie de molens en de fabrieksge- vaarten, het kerkhof en den ouden puinen bouw, waar zwijgnis eeuwen heen heeft rond gewaard en muurbloemen groeien tusschen steenen- grauw. Wat zien die vele vreemde mensch-ge- laten mij hoonend aan, als waar' het al hun deel, o, 'k haat ze, al die wreede onverlaten, roovend de plaatsen van mijn kind-ge- speel. Schiedam, stad van mijn jeugd, zwart maar toch schoon, neem blanke liefde van uw zangen-zoon. Daan van der Zee Ouderlijk huis Hij werd geboren te Schiedam op 16 juni 1880 als Daniël van der Zee. Hij was de zoon van Bernardus van der Zee (geb. Daan van der Zee 14-8-1853 te Schiedam) en Lena de Koning (geb. 3-9-1855 te Schiedam). Toen Daan geboren werd, woonde het gezin nog in bij grootvader Daniël de Koning (2), die van beroep verschieter was (3). Deze zou familie van de beken de Schiedamse mouter De Koning zijn (4). Daan van der Zee is geboren op het adres Hoogstraat 74(5). Hij had een ou- 103

Scyedam | 1984 | | pagina 19