Bond. Ex-voorzitter Janze stapte ook uit de redactie, zodat Van der Zee en Enka deze samen voortzetten. Daan van der Zee publiceerde het boek 'Een nieuwe stem', waarin christen-socialisti sche standpunten werden uitgediept. In 1910 deed Van der Zee z'n redactie werk over aan Marinus Kok, auteur on der pseudoniem Marten Kleyn. Voor zitter van de afdeling Schiedam van de Bond was A. van der Tempel. In 1910 nam de Bond het eerste deel van het door Van der Zee opgestelde beginsel program aan tijdens een congres te Schiedam. Op het congres van 1911 werd het tweede deel van het programma aangenomen. Met dit programma trad de Bond voor het eerst openlijk op als zelfstandige poütieke partij. In no vember 1911 startte de Bond een eigen drukkerij 'De Toekomst' in de vorm van een vennootschap. Deze was te Schiedam gevestigd aan de Lange Ha ven 125. Van der Zee werd president commissaris en C. Schriel, voormalig onderwijzer te Amersfoort, werd direc teur. Begin 1912 kwam de plaats van se cretaris der gemeente Gorinchem vrij en, hoewel Van der Zee zonder meer de geschikste kandidaat ter vervulling van die plaats was, stemde de gemeen teraad met 8 tegen 7 stemmen Van der Zee's nominatie weg. Een liberaal raads lid wilde alleen voor Van der Zee stem men als deze zich terugtrok als voor zitter van de Bond van Christen-socia listen, wat Van der Zee weigerde. In april 1912 werd het Socialistisch Ver bond opgericht. Dit Verbond had het blad 'De Samenwerking' uitgegeven, waarvan Van der Zee redactiesecreta ris was. In 1914 werd een boek over het Christen-socialisme van Van der Zee uitgegeven. Van der Zee nam eind 1913 ontslag uit zijn ambtelijke baan te Gorinchem en werd naast Schriel direc teur van drukkerij 'De Toekomst'. Op 27 maart 1914 wordt hij in de Burger lijke Stand te Schiedam ingeschreven en gaat dan op de Damlaan 5b (nu niet meer bestaand pand) wonen. Op 22 maart 1914 diende Van der Zee z'n Daan van der Zee en echtgenote in Indië 1922). ontslagbrief in als voorzitter van de Bond, omdat hij als directeur van de drukkerij te veel werk had. Van der Zee had nog getracht eenheid tot stand te brengen tussen de Christen-socialis tische groeperingen en correspondeerde met de SDAP over toekomstige samen werking op politiek gebied. Hij bleef verder voorzitter van de programcom missie en ontwierp met de nieuwe voor man Bart de Ligt een nieuw politiek program. Het contact met de Bond werd steeds minder, omdat Bart de Ligt de Bond in een anti-militaristische richting leidde, waarbij dienst-weigering niet als middel werd geschuwd. Van der Zee was voor anti-militarisme, maar tegen harde aktie. In 1915 kwam hij als landweerman onder de wapenen. In april 1916 schreef Van der Zee een af scheid in 'Opwaarts' vlak voor z'n vertrek naar Indië. De Bond had in 1918, 106

Scyedam | 1984 | | pagina 22