cetten. Tekstueel gezien zijn de onderschriften aan de zwakke kant. Hier en daar kan informa tie verkeerd begrepen worden. Op pagina 46 staat bijvoorbeeld dat de plantage in 1914 nog met slootjes was omgeven. De lezer krijgt hierbij zeker niet de indruk dat deze slootjes eerst in de vijftiger jaren zijn verdwenen. Wat de grafische verzorging betreft had het boekje zeker ook een betere uitvoering verdiend. De foto's zijn weinig contrastrijk afgedrukt en de omslag is uitgevoerd in een ongezellige donkere kleur. Toch zal dit boekje zeker zijn weg naar de boekenkast wel vinden. En niet ten onrechte. We kijken met belangstelling uit naar een vervolg. Honderd jaar Hermes-D.V.S., Schiedam 1984 Het was op 8 april 1884, dat dhr. J.M. van der Schalk een vergadering opende, waarop werd meegedeeld, dat het plan was opgevat een cricketclub op te richten; De aanwezigen werden gevraagd of zij toe wilden treden. Op één persoon na, die het in beraad wenste te houden, waren alle antwoorden toestem mend. Deze gegevens zijn uit de notulen van de op richtingsvergadering van Hermes. Ze staan in hun geheel afgedrukt in het jubileumboek, dat onlangs verscheen. Dit bevat, zoals de samenstellers in hun Verantwoording' stellen geen geschiedschrijving van het wel en wee van de club. Er worden meer korte beschrij vingen en indrukken gegeven uit de geschie denis. Wel zijn er veel feitelijke gegevens gebun deld (bestuurders, overzicht cricket- en voet balresultaten e.d.). Om preceis te zijn; Hermes bestaat 100 jaar. In 1919 vond de fusie plaats met het Rotterdamse DVS. Oorspronkelijk was Hermes een cricket club. Het was pas later, op 9 september 1890, dat besloten werd om ook te gaan voetballen. Beide takken van sport komen in het gedenk boek aan bod: Allereerst komt het cricket aan de orde, daarna het voetbal. Hermes (-DVS) was de club van de Damlaan ('Dam-me-laan') op het Schuttersveld. Gedurende 75 jaar is ze dat geweest. In 1959 vond de verhuizing naar sportpark Harga plaats. Onlosmakelijk met Hermes is café Beijers- bergen verbonden ('wie Hermes -DVS zegt, zegt Beijersbergen'). Dit hotel, op de hoek van de Vlaardingerstraat en de Vellevest, was het stamcafé. Eind 1963 werd het gesloten om kort daarna gesloopt te worden. Het is terecht, dat Beijersbergen apart aandacht krijgt in het boek. Aan de orde komen ook nog de teruggang van het betaalde voetbal naar de amateurs (1971), het vrouwenvoetbal en de suppor tersvereniging. Er wordt met dit alles een aar dig beeld gegeven van belangrijke momenten uit het reilen zeilen van deze club. Het jubileumboek is uitstekend verzorgd en voorzien van vele (ook oudere) foto's. Oproep werk van J. Schmiermann Het Stedelijk Museum zal rond Kerstmis 1984 een tentoonstelling houden, gewijd aan de Schiedamse kunstenaar Sjef Schmier mann. In verband met de voorbereiding van deze tentoonstelling wordt eigenaars van werk van hem, verzocht kontakt op te nemen met het Stedelijk Museum te Schiedam (mevr. T. Neutelings), Hoogstraat 112, 3111 HL Schie dam, tel.: 010-269066. 122

Scyedam | 1984 | | pagina 38