het eigen huis. Het hier afgebeelde poppenhuis werd gemaakt door Andries Zondag voor zijn kleindochter Cornelia Lindeman en haar ten geschenke gegeven op Sinter klaasmorgen 6 december 1826. An dries Zondag, te Schiedam geboren op 7 juli 1765 als zoon van een der talrijke immigranten uit het Munsterland, (we zouden nu spreken van gastarbeiders) was aanvankelijk timmerman, vervolgens bekwaamde hij zich in de scheepsbouw en tenslotte was hij eigenaar van de scheepswerf 'de Lelie' aan de Buiten haven te Schiedam. Nog tijdens zijn leven droeg hij de werf over aan zijn schoonzoon Gerrit Lindeman. In deze periode heeft hij samen met zijn vrouw Cornelia van der Meijs, een dochter van een smid uit Maassluis, het poppenhuis gemaakt. Veel heeft het echtpaar zelf vervaardigd, maar meer nog is aange schaft. Het merendeel van de inventa ris zal wel afkomstig zijn uit de vanouds bekende speelgoedgebieden Berchtesga- den en Oberammergau. Toen Cornelia Lindeman op 8 juni 1842 Jan David Meijer huwde, nam ze het poppenhuis mee en later vulde ze, in de Westmolenstraat wonende, datge ne aan, wat zijzelf of haar kinderen gebroken hadden. Haar dochter Margot huwde 13 mei 1869 Jan Willem van Gent en door haar kwam het poppenhuis op de Lange Haven. Zij heeft, evenals haar moeder, datgene vervangen, wat onherstelbaar beschadigd was. Iedere generatie voegde het zijne er weer aan toe, zodat het huis op een echt huis be gon te lijken, waar een eeuw of nog lan ger eenzelfde familie in woont. De naar haar grootmoeder vernoemde Cornelia van Gent, gehuwd met Kees Jansen, kreeg het rond de jaarwisseling in bezit. Haar jongste dochter Jet, ja renlang onderwijzeres in 'fraaie en nuttige handwerken' op de R.K.Meis- jesschool in de Gorzen heeft in de der tiger jaren het huis grondig opgeknapt. Ruim vijftien jaar geleden schonk mijn nicht Jet Jansen het mij en sinds die tijd is het eigenlijk geen speelgoedpop- Het poppenhuis uit 1826 penhuis meer, maar een pronkpoppen- huis. In strijd met de familietraditie mochten mijn kinderen er niet mee spelen, misschien dat een volgende generatie het de oude bestemming te rug zal geven. Interieur slaapkamer: ledikant met twee bedden, wieg met kind, pendule, wastafel met kan, tafelkast met twee laden, twee schilderijtjes met afbeelding van St. Josef met Christuskind en een Ma donna, diversen. salon: buffet, salonkastje, tafel, twee stoelen, canapé, kroonluchter, éta gère, haard, kolenschop, tang, blaas balg, waterstoof met ketel, pendu le onder stolp, theeservies in het buffet, dertien stuks melkglas, twee vaasjes en bloemenmandje in ge streept glas, twee en twintig stuks zilver in zilverkast, kaarsenstandaard, 136

Scyedam | 1984 | | pagina 12