weduwe daar woont. Wat deze weduwe nog betreft, haar po gingen Schimmelpenningh ervan te weer houden een proces tegen haar aan te spannen hadden, jammer genoeg voor haar, geen succes; twee maanden later stelde Schimmelpenningh een procureur -ad lites8 aan 'omme van de weduwe en- de erfgenamen van Willem Swinder- wyck te innen, vorderen ende ontfan- gen soodanige huyrpenningen als oncos- ten daer over gevalle gehadt ende gedaen, als deselve aen hem comparant deuch- delijck schuldich sijn1 Volledigheids halve volgt hier een transcriptie van de hier behandelde, overigens nogal verma kelijke, acte. Op heden den 9e July anno 1677 compareer de voor mij Jacob Bollaert openbaer notaris etc., ter presentie van de onders, getuygen, Mr. Willem Benningh, chirugijn, woo(nende) binnen deser stede, ende sulcx van competen- ten o(uderdom), ende heeft ten versoecke van Hr. Johan Schimm(elpenningh), mede woonende alhier, geattesteert8 voor de rec(hte) waerheyt, dat hij attestant8 op den 18e Juny 1677 laestleden met den requirant8 is ge weest tot Haerlem ten huyse van de weduwe van Willem van Swinderwyck, gewesene mees- ter-schilder in 's-Gravenhage, ende aldaer ge- hoort dat den requirant van de voorn, weduwe ende een van haer dochters was afvorderende drie jaren huyshuyr,yder jaer 180 gulden, van een van sijne vier huysen in 's-Gravenhage voors., ingegaen May 1650, in welcken tijt den requirant seyde deselve weduwe met haer man ende familje daer in hadde gewoont, waerop de voors. weduwe ende dochter ant- woorde wel waer te sijn dat sijluyden inde voors. huysinge hadden gewoont 7 jaren, maer dat den requirant tevreden soude hebben ge weest schilderijen van haer man zaliger ge- schildert in plaetse van geit aen te nemen, ende dat hij aijsdoen haer man zaliger daer vooren soude moeten manen ende haerlieden voor desen daer vooren moeten aanspreecken, dat oock een ander schilder die deselve noem de Jan Steen, alsdoen mede gewoont hebben de in een ander van de voors. vier huysen, soo- veel daerinne niet hadde verwoont, waerop den requirant tot antwoort voechde: 'hoe sou de ick alsdoen de betaling van u man zaliger hebben connen afvorderen, want gij bij nacht ende ontijden met alle de schilderijen ende geheelen inboel bent vertrocken ende banque- rot gespeelt', daer op de voors. weduwe repli ceerde, seyde: 'gij mocht mijn eerder aenge- sproocken hebben', daer op den requirant seyde: 'hadde ick voor dese geweten waer gij lieden woonde, ick soude al eer mijn recht vervolcht hebben.' Dan requirant vervolgens uyt den huyse gegaen sijnde, is haer meyt hem naergevolcht met versoeck terugge ende weder tot haren huyse te comen ende noch doen versoeckende op Dynsdach daeraenvol- gende wederomme te willen comen, seggende de voors. dochter: 'wij sullen alsdan met mal- canderen in vruntschap acoorderen, laet ons niet procederen, wij sijn met ons 3 kinderen, mijn eene zuster is getrout, wij sullen mal- canderen daer en treffen en spreecken', of woorden van den selven zin. Bij alle het welcke hij attestant verclaert present geweest te sijn, 't gene voors. bijgewoont, gehoort ende daer van noch gewisse memorie te hebben, over- sulcx alle het selve met volcomen redenen van wetenschappe te bevestigen. Eyndigende etv., presenterende etc. Actum in Schiedam voorn, ter presentie van Pieter Sparenburg ende Baltha- sar Verdonck, getuygen van goeden geloove hiertoe versocht. (w.g.) Willem Benningh (w.g.) Pieter Sparen burg (w.g.) Balthasar Verdonck (w.g.) J. Bol laert notaris. NOTEN 1. Geboren te Schiedam c. 1621 als zoon van de vroedschap den schepen Christiaen, schilder van Italianiserende landschappen, vertrok na 1661 naar Amsterdam waar hij in 1673 overleed. A. Blankert zegt van hem: 'zijn werk behoort tot het persoon lijkste en origineelste in het Italianiserende genre', zie 'Nederlandse Italianiserende land schapschilders', Soest 19782 pag. 184 e.v. 2. Gemeente-Archief Schiedam (GAS), Oud Notariële Archieven (ONA) inv. nr. 775 f° 661 3. Zie o.a. Prof.Dr.W. Martin: 'Jan Steen', Amsterdam 1954. 140

Scyedam | 1984 | | pagina 16