Een verhaaltje in Schiedamse volkstaal 4. Martin a.w. pag. 17 en 75 veronderstelde dat Steen bij zijn schoonvader Jan van Goyen inwoonde en dat hij 'af en toe' in Den Haag werkte. 5. GAS, ONA inv.nr. 775 f° 487, 10 juli 1676, 'omtrent xx jaren geleden Hr. Schimmelpenningh alsdoen woonende in 's-Gravenhage. 6. A. van der Willigen: 'Geschiedkundige aan- teekeningen over Haarlemse schilders etc.', Haarlem 1866 pag. 208 en A. von Wurz- bach: 'Niederlandisches Künstler-Lexicon' dl.II, Wenen 1910 pag. 686. Hoewel beiden hem Willem Willemsz. Swinderswijk noe men, neem ik aan dat dit de hier bedoelde is. 7. GAS, ONA inv.nr. 775 f° 715, 28 sept. 1677. 8. Procureur ad lites is: procureur belast met het waarnemen van een proces, attesteren is: getuigen, verklaren, aquirant is: eiser. In 1959 verscheen in de 'Schiedamsche Courant' een stukje van de hand van mijn vader, getiteld 'Onze volkstaal'. Daarin werd gewag gemaakt van een door conservator Schwagerman in een verzameling oude stukken gevonden ver haal in de Schiedamse volkstaal met als titel 'De Brandersknecht'. Een fragment daarvan werd in bedoeld stukje weergegeven. Aan het slot komt de volgende zin voor: 'In elk geval is het kennisnemen van deze bijna uitge storven volkstaal nog de moeite waard.' Na een kwart eeuw kan dit 'bijna' weg gelaten worden; genoemde volkstaal behoort nu wel definitief tot het verle den. Aan dit alles moest ik denken, toen ik dezer dagen onderstaand verhaaltje op rijm onder ogen kreeg, geschreven door een oude Schiedammer, getiteld 'De rustdag van een brandersknecht', geheel in die oude volkstaal. Het lijkt mij voor de lezers van dit blad interessant kennis te nemen van die volkstaal. B. v.d. Zee DE RUSTDAG VAN EEN BRANDERSKNECHT Een harme weeduwevrouw, ze hiette: 'Grietje van Veeken' sting op 'n hoggend te soebatten en te smeeken Beneeje an de trap, want boven op zolder, sliep d'r zoon ielken dag weerom, ze waster zoogezeid al an gewoon. 'Neelus!!, komper nou toch huit, je stikkenzakkie is al gevuld met vijf stikken roggenbrood, heelegaar beleegen met zuuren zult je drinkusflappie met slappe thee staan ook hal voor je klaar. Hals ik je zou laaten legge dat slieppie tot volgunde jaar komper nou nog wat van?, strakkies krijgie nog van je baas gedaan en oe zel't dan met hons beije, verders motte gaan9 Je sokkies benne gestopt en je boezeroen is schoon en heel 't is al bij vijven, nou ja - 't scheelt toch niet zo veel'. 'Neelus...!!, wor nou durries wakker man, wel sakkerjuu! 't Reegunt wel hard, maar je mag gebruike mijn perrepluu. Je mot wel vroeg beginne, maar ja! Dat is nou heenmaal zoo 141

Scyedam | 1984 | | pagina 17