In het Boerendorp zijn allerlei winkeltjes. tikelen te koop. Het zou daar echter niet compleet zijn geweest als men er ook de inwendige mens niet kon versterken. In een wat eenvoudige, goedkope sfeer was dat mogelijk in de 'Taveerne Rijnben de'. Maar als men in een wat meer luxueuze entourage zou willen dineren dan stond de staf van de heer Westra klaar in het restaurant 'de Koe op zolder'. Twaalf dagen slechts duurde het feest. Ongestoord namen vele duizenden men sen kennis van het gebodene. Toen viel op die tiende mei de grote klap. Het was oorlog! Polyantha ging dicht. Maar, omdat het bestuur meende dat zij een bijdrage zou leveren tot de normalisering van het ge wone leven, besloot men op 16 mei het park weer open te stellen. Men ver laagde toegangsprijzen en probeerde het bezoekersaantal omhoog te brengen. Langzamerhand kwamen de bezoekers terug. Zelfs in groten getale en, ondanks de miserabele toestand, werd de Poly antha toch nog een succes. Meer dan honderdduizend bezoekers brachten in 1940 een bezoek aan het Volkspark. Er werden wandelmarsen georganiseerd waarvan de route door het bloemrijke park leidde. Bijna elke avond was er op het muziekpodium wel iets te doen. Orpheus, Crescendo en Harpe Davids uit eigen stad en vele andere groepen en orkesten uit den lande kwamen op de Polyantha een uitvoering geven. Tot tweemaal toe gaf Jacob Hamel met hon derden kinderen een zanguitvoering. Het verhaal gaat dat deze man, Jood zijnde, na het optreden gearresteerd zou zijn. Dat de Polyantha een succes is gewor den is mede een gevolg van de zorg, die men aan de organisatie besteedde. Van af het station hoefde men de richtings bordjes maar te volgen. Vanuit Rotter dam kon men met een speciale busver binding tot aan het Julianapark komen. Op de NS-stations stonden reclamebor den en in winkels werden zelfs zegelak- ties gevoerd waarmee men gratis toe gang tot de Polyantha kon krijgen. Op de scholen werden tekenwedstrijden ge organiseerd en was er als klap op de vuurpijl een grootse dahliawedstrijd aan het eind van de tentoonstelling. Zo werd het park in september gesloten. Het succes (dat was het, gezien de om standigheden, ongetwijfeld) was er de reden van, dat men toen het besluit nam om, als het enigszins mogelijk zou 147

Scyedam | 1984 | | pagina 23