Schiedam en de literatuur (5) F. Noordegraaf Mr. Ferdinand Bordewijk Op 10 oktober 1884 werd Ferdinand Jo- han Wilhelm Christiaan Karei Emiel Bor dewijk geboren in de Jan Steenstraat 255 te Amsterdam. Z'n vader was re ferendaris bij het Departement van Waterstaat en stamde uit een gegoede familie. In 1885 verhuisde het gezin naar Singel 198 en in 1894 naar Den Haag, Van Swietenstraat 88. Het gezin verhuisde binnen Den Haag van Van Swietenstraat 159, Van Zuylenstraat 8, Helenastraat 30, Tweede Adelheidstraat 182 en Wilhelminakade 71. Bordewijk werd leerling van het gymnasium aan het Hoge Westeinde, een school met een ouderwetse tucht, en ging daarna rechten studeren in Leiden, waar hij in 1912 promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen1. In 1913 werd hij be ëdigd als advocaat en ging, nadat hij aanvankelijk werkzaam was geweest op het archief van een levensverzekerings maatschappij in Den Haag, in januari als junior werken op een advocatenkantoor te Rotterdam aan de Boompjes 11. In december 1919 vestigde hij zich als advo caat te Schiedam aan de Tuinlaan 46. Het kantoor verhuisde in de loop der jaren naar de Tuinlaan 118 en uit eindelijk naar de Lange Nieuwstraat 1872. Nadat Bordewijk jarenlang ge associeerd was geweest met mr. M.M. van Velzen, begon in 1945 de samenwer king met zijn zoon mr. R.F. Bordewijk. Op de dag van de mobilisatie, 1 augus tus 1914, trouwde Bordewijk met Jo hanna S.H. Roepman, die hij in 1911 voor het eerst ontmoet had, en ging in de laan van N.O.Indië 214 wonen. Ze verhuisden binnen Den Haag naar de Schenkkade 219 (1921) en naar de Tweede van den Boschstraat 36 (1928). Uit dit huwelijk werden geboren dochter Nina3 en de zoon die later zijn compag non zou worden. Vrouw en kinderen hadden later wel wat invloed op zijn werk als schrijver, want Bordewijk en zijn echtgenote, die componiste was, bekritiseerden eikaars werk en Bordewijk maakte voor sommige composities de teksten. Om de zondagen te beginnen vertelde Bordewijk vaak verhaaltjes aan z'n kinderen en deze verhaaltjes wer den later gepubliceerd als 'Bakerpraat jes Op 1 september 1918 werd Bordewijk docent Handelsrecht aan de Handels school aan het Van Alkemadeplein te Rotterdam en bleef dit tot oktober 1920. In 1919 liet Bordewijk vijf van zijn zes voornamen officieel vervallen verklaren. Op 3 maart 1945 verloor Bordewijk al zijn huiselijke bezittingen (ook zijn ei gen werk) bij het bombardement van Bezuidenhout. De familie verhuisde naar Leiden, waar ze een flatje betrok. Bor dewijk en echtgenote werden beide ziek, maar ondanks grote zwakte hadden zij zich bij de bevrijding in het feestgebeu- ren begeven. In november 1945 betrok Bordewijk een kamer in Schiedam, ter wijl zijn vrouw in een piepklein flatje in Den Haag ging wonen, waar zij pas na vier maanden een eigen woning aan de Nieuwe Parklaan 20 (Scheveningen) vonden. Door de week ging Bordewijk die vier maanden elke zaterdag per fiets naar Den Haag. Bordewijk schijnt trouwens al eens eerder in Schiedam ge woond te hebben blijkens brieven aan de dichteres Ida Gerhardt4. Bordewijk werd in 1945 voorzitter van de Ereraad voor Letterkunde tot aan de opheffing daarvan. In 1947 werd hij voorzitter van de Jan-Campert-stichting ter bevor- 131

Scyedam | 1984 | | pagina 7