REDACTIONEEL 'Scyedam' is een uitgave van de Historische Vereniging Schie dam en wordt toegezonden aan leden en begunstigers. 25,00 individueel lidmaatschap 32,50 lidmaatschap per echt paar 15,00 houders bejaardenpas Men kan zich als lid aanmelden bij de heer P. Plaisier, Vlaar- dingerdijk 414, 3117 ZW Schie dam (tel. 010-266475). Adreswijzigingen, opzeggingen e.d. graag aan hem opgeven. Redactie: Karei-Peter Companje Herman Noordegraaf Ruud Poels Aad van der Tang Hanneke van der Velden Redactieadres Joh. Straussplein 152 3122 ZC Schiedam Telefoon: (010) 70 30 32 Inhoud W.P. Rook, Groot Dennenlust. Het Schiedams koloniehuis B. van der Zee, "O.N.I." - 70 jaar H. Noordegraaf, De manufacturen- en stoffenzaak van Van der Heij den K.P. Companje, Het Sint-Ursula- convent (2) F.C. Noordegraaf jr., Schiedam en de literatuur (5) Boekennieuws Mededelingen en jaarverslagen Afbeelding omslag: het Schiedamse koloniehuis in Nijkerk 2 In dit eerste nummer van de elf de jaargang van 'Scyedam' behan delt Wim Rook de geschiedenis van de Vereniging van Schiedam- sche Gezondheidskolonies. Deze vereniging organiseerde vakan ties voor kinderen uit Schiedam se gezinnen en liet in Nijkerk het koloniehuis Groot Dennen- lust bouwen. Voor veel Schie dammers zal dit artikel herinne ringen aan vakanties uit hun jeugd oproepen, terwijl het voor kinderen anno 1985 interes sant is om te weten, wat het begrip 'kolonie' inhoudt. Naar aanleiding van het 70-jarig bestaan van O.N.I. schreef de heer B. van der Zee een artikel over dit mandolinegezelschap. Wij feliciteren O.N.I. van har te met dit jubileum. Herman Noordegraaf geeft een impressie van de bekende tex tielzaak van Van der Heijden; hij laat ons daarbij zien, wel ke veranderingen in de textiel branche zijn opgetreden. In de serie 'Schiedam en de li teratuur' vertelt Frank Noorde graaf over leven en werk van A.J. Zoetmulder. Karei-Peter Companje beschrijft in de tweede aflevering over de geschiedenis van het Sint- Ursulaconvent de bouwgeschiede nis van dit klooster. Er is ditmaal helaas geen Histo rie Actueel. In het volgende nummer zal Ruud Poels weer het nodige te melden hebben op dit gebied. Tot slot nog een rectificatie: in 'Scyedam' van oktober 1984 horen onder het verhaaltje in Schiedamse Volkstaal de initia len BJR te staan. Door plaats gebrek zijn deze toentertijd weggevallen. De redaktie hoopt, dat u deze 'Scyedam' met genoegen zult le zen.

Scyedam | 1985 | | pagina 2