GROOT DENNENLUST HET SCHIEDAMS KOLONIEHUIS W.P. Rook Het laatste kwart van de negen tiende eeuw werd gekenmerkt door een slechte economische toestand. Als gevolg hiervan begon zo rond 1880 een grote werkloosheid de kop op te ste ken, welke eerst rond de eeuw wisseling wat afnam. In Schie dam was de jeneverindustrie al een aflopende zaak, ondanks het feit dat Amerika de wereld over spoelde met goedkoop graan. Hierdoor was een landbouwcrisis ontstaan en, ondanks het feit dat de jeneverindustrie over dat goedkope graan kon beschik ken, stagneerde de moutwijnpro- duktie, o.a. omdat de branders vast bleven houden aan verouder de produktiemethoden. Was armoe alom het gevolg, in 1893 werd het nog erger, omdat de crisis zich internationaal uitbreidde, waardoor er in onze stad nog meer werklozen bijkwamen. De grote scheepsbouw had afgedaan (de Nijverheid), of was nog niet aanwezig (Gusto en Wilton Fijenoord). Het Schiedam uit die tijd verdiende het predi- caat Zwart Nazarethnog ten volle. De stad, feitelijk maar net buiten de vesten gegroeid, had de meeste mensen binnen die zelfde vesten wonen. In dat woongebied werd een deel van het leefklimaat bepaald door ongezonde toestanden, o.a. ver oorzaakt door de stadsgrachten, die tevens als riolering werden gebruikt. Ook de huisvesting zelf was ronduit slecht te noe men. Landelijk gezien woonde in 1899 54% van de bevolking in één- of tweekamerwoningen. In Schiedam blijkt dit getal nog ongunstiger te zijn als we kijken naar de vele kleine huis jes in de Otterbuurt, Bleeker- straat, Doelehofje, Baan of Ge dempte Baansloot. Bij de volks telling in 1920 woonden er in het Broersveld alleen 1326 per sonen in 265 huizen en we mogen stellen dat deze cijfers twin tig jaar eerder net zo hoog ge weest zullen zijn. Juist in de hier genoemde omgeving waren veel sloten en grachten. Ook de Singel had vroeger een vie ze, stinkende sloot, waarvoor een verzoek tot demping nog in 1885 werd afgewezen. Toch kreeg men langzamerhand het besef dat er iets moest gaan gebeuren en daarom werd kort na 1890 een begin gemaakt met het dempen van de watertjes in Broersveld, Lange Kerkstraat, Kreupelstraat Baan en Nieuwe Buurt. Bestaan bleven toen nog Raam, Sint Anna- zusterstraatNoordmolenstraat en Zijlstraat, zodat niet in één keer werd afgerekend met de ongezonde toestand van wel eer In die tijd leverde de stad een beeld op dat men ook in andere, oude steden als Delft of Lei den zag. Een beeld, beheerst 3 Tijdsbeeld

Scyedam | 1985 | | pagina 3