45 - Jaarboek Vlaardingen (Hist.Ver.Vlaardingen) - Geen Ideaalmenschen (Fonds Hist.Publ.) - Catalogus Handschriftenverzameling Gem. Archief (J.M.M.Jansen) Verder een groot aantal niet nader aan te dui den briefhoofden, folders, foto's, etc. etc. die alle betrekking hebben op Schiedam. Speci ale vermelding verdient hier wel hetgeen door de heer A.v.d. Haagen beschikbaar is gesteld. Dit op te noemen zou echter een té grote lijst worden W.P. Rook (archivaris). Verslag van de lezingencommissie De commissie, gevormd door Ria Janse, Frans Geerdes en Rob van Emden, is in het afgelopen verenigingsjaar betrokken geweest bij de orga nisatie van een tweetal lezingen. Op 29 maart hield de heer A.Slot na afloop van de algemene ledenvergadering aan de hand van lichtbeelden een lezing met als onderwerp de geschiedenis van het tekenonderwijs. Naast de algemeen cultuur-historische aspekten die aan de orde kwamen, werd diverse malen een relatie met Schiedam gelegd. Dit geschiedde allereerst door het tonen van eigen werk dat in veel gevallen gebouwen tot onderwerp had die inmiddels zijn verdwenen, doch tevens - als gevolg van de omstandigheid dat spreker gedurende vele jaren als tekenleraar verbonden is geweest aan de Rijks H.B.S. te Schiedam - door werk van leerlingen, waarvan een aantal zich deze avond overigens onder de toehoorders bevond Op 25 oktober vond, in samenwerking met de Vereniging van de Vrienden van het Stedelijk Museum, de presentatie plaats van het door drs. J.J. van der Horst geschreven boek "Geen Ideaalmenschen", waarin tot 1917 de geschiede nis wordt behandeld van de afdeling Schiedam van de S.D.A.P. Op deze bijzonder druk bezoch te avond kon een aantal belangstellenden geen zitplaats meer bemachtigen en diende staande het gebodene aan te horen. Mevrouw C. Stroman opende namens het Stedelijk Museum de avond en schetste de opkomst van de socialistische beweging in Nederland en in het bijzonder in Schiedam, waarna de heer R. Poels, voorzitter van onze vereniging, van de gelegenheid ge bruik maakte om de aandacht te vestigen op het Fonds Historische Publicaties Schiedam dat als eerste publicatie het onderhavige boek het licht deed zien. Hierna gaf de heer de Bruin aan welke problemen waren gerezen alvo rens het manuscript, tot boekwerk kQn worden. Vervolgens hield de heer Frits van de Poel een licht politiek getinte bespreking van het boek, waarna tenslotte de auteur het officiële eerste exemplaar overhandigde aan de heer J. Oostlander, oud-directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon (de huidige Gemeentelijke Sociale Dienst). R. van Emden. Jaarverslag 1984 Werkgroep Historische Bebou wing De Werkgroep Historische Bebouwing van de Historische Vereniging Schiedam, kwam in het verslagjaar 1984 zes maal bijeen. Er maken 10 leden deel van uit. De volgende zaken kwa men aan de orde - Nadat in 1983 de vereniging wensen en ad viezen had geuit bij de gemeente aangaande het te realiseren museumwoninkje in het Pro veniershuis, bracht de werkgroep in december 1984 nader advies uit. Toen werd door de vereniging tevens een selectie gemaakt uit de restanten van het bewaarde historische materiaal en werd gezorgd voor vervoer en opslag in het depot van het Stedelijk Museum. - In de zomermaanden hebben leden van de werk groep enige honderden uren besteed aan het volledig demonteren van één der eesten van de voormalige mouterij De Gestreepte Ezel, Noordvest 11. Het materiaal werd opgeslagen op de bovenverdieping van het pand Noordvest 61/63. Het geheel werd op tekening en op foto volledig gedocumenteerd. - Vlak voor de sluiting van het internaat "De Uitkijk", Hoogstraat 44, werd het interieur fotografisch vastgelegd. - Het door vernieling en sloop bedreigde glas in loodraam in de zijgevel van het pand West- vest/hoek Keetsteeg kon grotendeels worden verwijderd en opgeslagen. Over de volgende zaken zijn contacten geweest met de gemeente: - Het leegstaande pand Oude Sluis 15. - De bedreigde bebouwing tussen Schie en Ach ter de Teerstoof, inclusief de voormalige synagoge. - De planvorming voor het Schienokogebied via het gespreksplatform Schienoko, waarin de vereniging permanent is vertegenwoordigd. Medewerking werd verleend aan een informatie krant - Het hofje aan de Kreupelstraatdat nog steeds bedreigd wordt door sloop. - Het stucplafond in de hal van de Lindenhof aan de Lange Achterweg. Een pleidooi tot behoud werd gehouden. Het plafond is wel met zorg verwijderd, maar nog niet her plaatst Voorts zijn o.a. de volgende zaken in de werk groep aan de orde geweest: - lantaarnpalen bij de Appelmarktbrug - Lange Kerkstraat 27 en 29 - selectie voor ereschildjes van de vereniging. R.W. Poels voorz/secr. werkgroep)

Scyedam | 1985 | | pagina 45