door smalle straatjes, of ste gen met kleine huisjes, al of niet met in het straatvlak ver zonken een vieze stinkende sloot of gracht, die zijn verpestende dampen door de mensen liet in ademen. En was het niet die sloot, dan was het wel de in dustrie die zijn vuile dampen in de straten liet verwaaien. De rook van de branderijen had op die manier aan de huizen een zwarte aanslag gegeven, waar door de gele ijsselsteentjes als zodanig onherkenbaar waren geworden. Een wel zeer sombere beschijving van onze stad. Maar het resultaat was dan ook, dat het begrip 'volksgezondheid' voor de bevolking grotendeels een holle frase was. Dit begrip was bij de gegoede stand al wel beter bekend. Maatschappelijke welstand en mogelijkheden tot beter onderwijs hebben hier on getwijfeld toe bijgedragen. Dat er op het gebied van hygiëne en leefklimaat het nodige te verbeteren was, begonnen steeds meer mensen te beseffen. Maar pas rond de eeuwwisseling begon het effect hiervan zichtbaar te worden. Grachten werden ge dempt en de waterleiding begon gemeengoed te worden. Het begin van een nieuwe tijd Ook in een andere richting was een ontwikkeling op gang geko men die ingezet was door LAURA ALBERTINA MAAS, dochter uit een bekende Schiedamse branders familie. Zij was in 1900 23 jaar en niet getrouwd, zodat ze heel veel vrije tijd moet hebben ge had, want werken was voor een juffrouw van haar stand niet gepast. Het doen van liefdadig werk was wél een gepaste bezig heid en in combinatie met de eigen interessesfeer verleenden zulke jonge dames veelal hun medewerking aan kortstondige akties als bazaars of inzame lingen. Het werk dat Laura Maas was begonnen was echter niet van kortstondige aard. Het was gegroeid uit het besef, dat er iets gedaan moest worden ter verbetering van de sociale toe standen en de volksgezondheid. Hoe zij hiertoe gekomen is zal altijd wel een vraag blijven. Zij deed het echter wel op haar eigen wijze en aanvankelijk ge heel alleen. Het initiatief is haar misschien wel ingegeven Zo was er de landelijke commissie KINDEREN uit BUITEN 4

Scyedam | 1985 | | pagina 4