de vastgestelde periode van vier weken naar een vakantie koloniehuis te sturen. Ook be sloot men om een vijftigtal bus jes te laten maken met daarop opschriften die de goedgeefse mensen tot offeren moesten brengen. Deze busjes, her en der verspreid, moesten dan met hun inhoud het fonds verster ken Men ging aan het werk. Ieder deed wel iets en toen men op 15 januari 1901 opnieuw verga derde hadden zich 104 leden op gegeven die gezamenlijk 240,- aan contributies in het laatje zouden brengen. De heer Kerdel deelde mede, dat door het kinderkoor van zijn school een uitvoering gegeven zou worden. De baten zouden voor de vereniging zijn, zo zei hij toe. Bijna hetzelfde ver haal gaf de heer Horn, wiens leerlingen een toneelstuk zou den opvoeren. Dit bleek later de respectabele som van 200,- op te brengen. Er was nu 620,- in kas en de verwachting was dat dat wel tot 700,zou oplopen. Als nu, zo stelde de voorzitter voor, 500,be steed werd aan het uitzenden van kinderen, dan bleef er 200,in kas als reserve. Hoe nu aan de kinderen te komen die voor uitzending in aanmer king komen, was de volgende vraag. Hiervoor nam men het be sluit de heren medici te vragen 2 kinderen uit hun patiënten kring op te geven. Ook de hoof den der scholen zouden een der gelijk verzoek krijgen. Uitge zonderd echter de hoofden van de openbare scholen Sander en Van de Hont. Ongetwijfeld is hieraan een reden verbonden, maar vooralsnog is het 'waarom' niet duidelijk. Als leeftijdsgrenzen stelde men verder nog vast, dat deze tus sen de 5 en 12 jaar zouden lig gen. De kinderen die in 1901 werden uitgezonden gingen naar particuliere adressen in de eer der genoemde plaatsen. Hoe het daar was en hoe het er toeging is niet te achterhalen. Het zal in alle plaatsen ook niet een der toegegaan zijn. Dat deze uitzendingen in 1900 al plaats vonden, (toen Laura Maas het nog alleen deed) duidt er op, dat er andere steden waren die Schiedam voorgegaan waren in dit sociale werk. Landelijk was er al de Centrale Commissie voor Kindervakantiekolonies. We mo gen hieruit niet de conclusie trekken, dat het met de volks gezondheid in andere steden an ders gesteld zou zijn dan in Schiedam. In onze stad kwam het initiatief alleen later. Zo kwam het in Delft zelfs nóg een jaar later pas tot' oprichting van "zo'n vereniging die dezelf de doelstellingen en manier van werken had. Bij zowel de Schiedamse als de Delftse vereniging werden de fondsen steeds groter en groei de de behoefte aan een eigen gebouw. Ieder op zich zouden de beide verenigingen daar ech ter toch te klein voor blijven. Langzamerhand begon zich de ge dachte te ontwikkelen om, via een samenwerkingsverband, een eigen huis te verwezenlijken. Vooruitlopend hierop werd be gonnen met het aanvragen van 'Koninklijke Goedkeuring' waar mee tevens de aansprakelijkheid 7

Scyedam | 1985 | | pagina 7