van de bestuursleden geregeld zou worden. Want door het ver groten en uitbouwen van de werk zaamheden zou dit op de lange duur tot moeilijkheden kunnen leiden. Die Koninklijke Goed keuring verkreeg men op 30 janu ari 1905. De Delftse vereniging was op 11 oktober van datzelfde jaar zover. Het reeds bestaande samenwerkingsbestand resulteer de in een fusie, die in mei 1906 zijn notarieel beslag kreeg en die zijn ontstaan vond in het streven los te komen van het systeem met particuliere adres sen. Het werd de 'MAATSCHAP TOT EXPLOITATIE VAN HET KOLONIEHUIS TE NIJKERKen was statutair gevestigd in Delft. De Delftse vereniging had voordien in Nij- kerk al een stuk grond gekocht en bracht dat met wat inventa- risgoed en een bedrag van 6.500,in de nieuwe maat schap in. Van Schiedamse zijde was de inbreng 7500in contanten; tezamen was er nu voldoende geld om een kolonie huis te laten bouwen. Het zou plaats gaan bieden aan 15 kinde ren met begeleidsters en huis houdelijke staf. De ingebruikname van het gebouw in 1907 was goed beschouwd een respect afdwingende zaak. De landelijke organisatie moest zich nog steeds beperken, tot het plaatsen van kinderen bij gasttehuizen of gastgezinnen. Net zoals de Schiedamse en Delftse verenigingen het tot dan hadden moeten doen. Nu had den beide verenigingen, ieder voor de helft, de beschikking over een eigen koloniegebouw dat de naam van GROOT DENNENLUST meekreeg. En het ging kennelijk goed, want al in 1910 werden aan de installaties verbete ringen uitgevoerd. Zo werd o.a. een warmwatervoorziening aange bracht, waarvoor men van het Weeshuis der Hervormden een le ning van 5.000,heeft ge kregen. Of dit het totaal beno digde bedrag wasof dat het hier alleen om het Schiedamse aandeel ging, is niet bekend. Maar zelfs in het eerste geval duidt de grootte van het bedrag op een vrij ingrijpende opera tie Toch mogen we ons geen verkeer de voorstelling maken van het 'moderne' in de uitvoering van het gebouw. In het gebouw ging men tot in de twintiger jaren naar bed bij het licht van olie lampjes. Het aan- of uitdoen van deze lampjes was slechts voorbehouden aan de leiding. Van het begin af aan waren er trouwens strenge regels voor de kinderen tijdens hun ver blijf. Het opstaan en, naar bed gaan was gebonden aan vaste tij den, evenals het gebruik van de maaltijden. Elke ochtend was een dikke havermoutpap het ont bijt en de lunch bestond uit minstens drie boterhammen van een speciaal gebakken 'kolonie brood' Zo werd althans het pro duct van de bakker in Voorthui zen genoemd. Maar, vóór de lunch, kreeg elk kind om 11 uur een beker, nog warme, gekookte melk te drinken. Na _de lunch was het verplicht rusten en de kinderen moesten zich hiervoor naar de slaapzalen begeven en zich op het bed ter ruste leg gen. Bij heel mooi weer mocht dit rusten ook wel buiten ge- 8

Scyedam | 1985 | | pagina 8