in burger als in uniform, een oogje in het zeil te houden. De opening van het zwarthuis werd verricht door de admini strateur S.: "Wij voelen dat wij broeders zijn, geboren op Nederlandschen grond. We hebben een dubbelen plicht te vervul len, een fascistischen en een Christenplicht, namelijk elkaar te helpen en te steunen. Moge de Almachtige ons dat laten beseffen. Ik open hiermee het Zwarthuis te Schiedam". Hierop zongen de ongeveer der tig aanwezigenwaaronder enke le jongeren, staande twee kou- pletten van het Wilhelmus. Na mens Jan Baars voerde hoofdbe stuurslid S. Porsma daarna het woord. Hij wekte de aanwezigen op stand te houden in het rode Schiedam en zich niet te laten intimideren. De taak van fas cisten is moeilijk. Wij zijn een volksbeweging. Arbeid, kapi taal en intellekt moeten samen werken bij de opbouw van Neder land. "Wij willen naar een be tere toekomst, wij volgen de groote lijn, die zal voeren ook naar een oranje-zwart Schie dam" Met opgeheven rechterarm en gestrekte vingers werd staande het Fascistenlied gezongen, waarna door de propagandist van de afdeling, 0., bloemen aan de vrouw van de leider wer den aangeboden. (5). Kort daarop, op 29 mei 1933 werd in gebouw Eendracht weer een openbare vergadering belegd. Deze had dit maal een rustig verloop. Er was wat belangstel ling van kommunisten en andere linkse groeperingen. De politie trad zonder geweld te gebruiken op Kameraad De Geus, die inmiddels de leider van de Rotterdamse afdeling was geworden, leidde de vergadering. Er waren een kleine 200 personen aanwezig, die voor het grootste deel ech ter geen Schiedammers waren. Voor het podium stond een acht tal jonge mannen - de "lijf wacht" van Baars. Voorts waren er leden van de afweerafdeling aanwezig onder leiding van een Rotterdamse hopman, om de orde in de zaal te handhaven. Men was kennelijk op alles voorbe reid. De eerste spreker, ene Swemme- laar, betoogde dat de demokra— tie- in doodsstrijd was. Tegen over de idealen van het libera lisme en het socialisme stond het ideaal van het fascisme. Het fascisme was niet oorlogs zuchtig. Demokratische landen als Frankrijk en de Verenigde Staten gaven meer uit aan bewa pening dan Italië. De staat, zo ging Swemmelaar verder, steeg boven het individu uit. We moesten bereid zijn tot offer, zonodig tot zelfopoffe ring. De korporatieve staat zou de belangenpolitiek uit schakelen. Alleen deskundigen en niet beroepspolitici hadden daarin de leiding. Toen kwam Baars aan het woord. Hij betoogde, dat het uiteinde lijk zou gaan tussen kommunisme en fascisme. Ook het fascisme kwam voor de arbeiders op. Uit voerig behandelde hij het geval van een lid van het personeel van de DES, dat was ontslagen omdat hij fascist was. De moti vering van het bestuur was, 59

Scyedam | 1985 | | pagina 11