De ANFB groeide: er ontstonden afdelingen en er werden open bare vergaderingen belegd, die talloze mensen trokken. Er kwam een vechtgroep naar Italiaans- Duits model, de "Fascistische Stormafde 1ing"waarvan de le den zwarte uniformen droegen. (1). In Nederland is de NSB de grootste fascistische en nationaal-socialistische groepe ring geworden, het verzamelpunt van het merendeel dergenen, die zich op Mussolini of zijn politieke familielid Hitier oriënteerden. Daardoor zijn al die andere groepen wat naar de achtergrond geduwd. In dit artikel ga ik in op de, naast de NSB, aktiefste fascistische organisatie in Schiedam, nl. -de ANFB. Het is ook de eerste organisatie waarover ik in kran ten berichten vond. Jan Baars spreekt "Een rumoerige avond in en om de stad", zo typeerde de Schie- damsche Courant van 15 juli 1932 de avond van de dag daar voor. Op die avond sprak Jan Baars in gebouw "Eendracht" op het gelijknamige plein. Jan Baars was een doodgewone arbeidersjongen uit Amsterdam, één van de weinige niet—intel- tektuelen onder de leiders van het Nederlandse fascisme. Hij was leider van de Bezem-afdeling Amsterdam en, met 26 jaar bezat hij een ontembare strijdlust. Hij was gezegend met redenaars talent. Een spreker en een schreeuwer, niet begiftigd met veel theoretische kennis, die niet wist waarvoor hij vocht, maar wel waartegen: tegen de "vette rode bonzen", die hem teleurgesteld hadden. Wat Baars zei op die avond vond weer klank; al had hij dan niet veel letters gevreten en was hij ijdel: geen theorie, maar eiser. Wat hebben we, schreef Baars in een manifest, aan al dat lange gepraat op uw kosten? Wat leveren de talloze redevoe ringen, interpellaties en mo ties op? De arbeider verhongert, terwijl de partijbons die Mei leuzen voor hem die broeder schap dicht en broederschap predikt, in een luxe-auto rond rijdt. De belastingen gaan om hoog, terwijl dezelfde regering die dat doet er niet aan denkt de veel te hoge salarissen van hun eigen kliek te besnoeien. We hebben een sterke man nodig, die de bezem er door haalt! In het blad "De Fascist" was Baars de held. Er was zelfs een Baars-lied: "'t Is plicht dat iedre Zwart- hemd Jan Baars ter zijde staat En dat hij desnoods met zijn vuist Elke tegenstander slaat. Heil Baars, heil Baars Voor 't Zwarte Front heil bis Baars Elke Zwarthemd staat steeds voor hem klaar Met onverschrokken moed, Het Zwarte Front staat naast elkaar, Wij geven goed en bloed" (2) Welnu, deze Jan Baars kwam naar Schiedam. Doch dat ging niet zomaar. Dankzij de Schiedamsche Courant van 15 juli 1932 hebben we een uitvoerig verslag: Om 53

Scyedam | 1985 | | pagina 5