het koelkastloze tijdperk in één keer weg te werken. Geen wonder dat Ten Bokkel Huinink er over klaagde dat niet alle werklozen dit "uitnemende voe dingsmiddel" gebruikten. Andere gesubsidieerde voedingsmiddelen waren vet, vis, groente in blik of gezouten en zelfs zo nu en dan vers, tomatensoep in blik en margarine. Ten Bokkel Hui nink achtte de kwaliteit van de margarine niet al te hoog. Hij adviseerde om ze te ver mengen met goede boter of om ze te vitaminiserenDe werk lozen waardeerden de goedkope margarine beter en waren vooral van mening dat de op de bon verkrijgbare hoeveelheden te gering waren. Overigens maakten veel werklozen, vanwege het stigmatiserende karakter, zo min mogelijk gebruik van de slechts voor werklozen verkrijg bare voedingsmiddelen. Al met al werd de situatie er nauwe lijks beter op. (13). De voedingstoestand van de Schiedamse werklozen in 1934/'35 kwam in grote lijnen overeen met de situatie elders in het land. De vermindering van in komsten dwong de werklozen tot bezuinigen. Aangezien dit op de vaste lasten, met name huur en brandstof, nauwelijks moge lijk was, bezuinigde men op allerlei variabele kosten, on dermeer de voeding. Er trad een duidelijke verschraling van het dieet op. Enkele duur dere voedingsmiddelen zoals vlees en vleeswaren, goede bo ter, verse groenten en fruit verdwenen grotendeels van het menu, terwijl de totale voe dingswaarde van het voedsel pakket tot onder het minimum daalde. (14). Het komt ook over een met de herinneringen van veel slachtoffers. Echt honger hebben slechts weinigen gele den. Een dieet van 2569 calo rieën per dag is zeker geen hongerdieet, maar de hoeveel heid en vooral de kwaliteit van de voeding was van dien aard dat de gezondheid en dan met name de weerstand van veel werklozen er onder geleden moet hebben. We hebben het dan al leen over de lichamelijke ge volgen van de werkloosheid. De Rooy acht de psychische ge volgen minstens zo kwalijk. Hij wijst op het feit dat er binnen het Nederlandse zuilen systeem nauwelijks plaats voor de werklozen was en op de apa thie, het gebrek aan vertrouwen in de toekomst en de politiek onder de werklozen. (15). Ik ben mij er van bewust dat er in dit artikel slechts een klein onderdeel van de levens omstandigheden van de Schiedam se werklozen in de crisisjaren wordt behandeld. Verder onder zoek, vooral archiefonderzoek zal nodig zijn om het beeld verder in te vullen. Aangezien de archieven vanaf 1935 pas de komende jaren openbaar zul len worden is dit nog niet moge lijk, maar ik wilde u de gege vens uit het boek van Ten Bokkel Huinink niet onthouden. Noten (1) P. de Rooy, Werklozenzorg en werk loosheidsbestrijding 1917-1940. Landelijk en Amsterdams beleid, (Amsterdam 1978). (2) Schied amsche Courant 7-7-1934, 9-7-1934 en 10-7-1934. (3) S.A. Ten Bokkel Huinink, De voe ding van de gezonde en zieke werk- loozen (Rotterdam 1936). 110

Scyedam | 1985 | | pagina 10