de vatbaarheid en het in de hand werken van niersteenvor ming. Een gebrek aan vitamine D kan tot Rachitis ofwel Engel se ziekte leiden. (8). Tenslot te schrijft Ten Bokkel Huinink dat het voor veel zieke werk lozen onmogelijk was om hun dieet uit de ondersteuning te bekostigen. (9). Het was de taak van de Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon om bijv. diabetici en tuberculosepatiën ten van versterkende middelen te voorzien. Het was de taak van Ten Bokkel Huinink om te bepalen wie recht op verster kende middelen had. Hij wijdde bijna een compleet hoofdstuk aan de dagelijkse praktijk van zijn beslissingen hieromtrent. Omdat ze zo kenmerkend zijn voor de tweeslachtige houding t.o.v. de werklozen wil ik u enkele opmerkingen uit dit hoofdstuk niet onthouden. Hij had zeker geen principiële be zwaren tegen het verstrekken van extra versterkende midde len, maar er diende voorkomen te worden dat er ook maar een liter melk teveel werd uitge deeld. Verder was hij absoluut tegen het verstrekken van extra financiële middelen ter bestrij ding van de kosten van een di eet, omdat hij vreesde dat men dat geld op een andere manier zou besteden. Die vrees was waarschijnlijk niet ongegrond, maar hij vroeg zich geen moment af of dat misschien iets te maken kon hebben met te lage steunuitkeringen. Als klap op de vuurpijl verklaarde hij zich tenslotte tegen een steunverho- ging, over steunverlagingen repte hij wijselijk niet. (10). Het cijfer van 2569 calorieën is een gemiddelde. Wanneer we de overzichtslijst nog eens bekijken zien we grote verschil len tussen de verschillende gezinnen. De voedingstoestand van de gezinnen was kennelijk mede afhankelijk van een aantal toevallige factoren. Een kost ganger in huis betekende al een aardige opsteker voor het gezinsinkomen en dus voor de voedingstoestand, zie de gezin nen onder nummers 2, 28 en 33 die een manwaarde van respectie velijk 2890, 3302 en 2857 calo rieën scoorden en die alle meer calorieën per dag gebruikten dan het minimaal benodigde aan tal. Iets dergelijks gold voor gezinnen met oudere en tevens werkende kinderen. Gezinnen met jonge kinderen hadden het al wat minder en de gezinnen met oudere, maar werkloze kin deren waren er over het alge meen het slechtst aan toe. De gezinnen met jonge kinderen waren er overigens nog slechter aan toe dan in de overzichts lijst is aangegeven. De gege vens die Ten Bokkel Huinink heeft gebruikt kloppen over het algemeen aardig met moderne cijfers, behalve de energie behoefte van jonge kinderen, die door Ten Bokkel Huinink veel te laag is ingeschat. Zo heeft een tienjarige jongen met een gewicht van 29 kg. vol gens Ten Bokkel Huinink een energiebehoefte van 1559 calo rieën en volgens moderne cij fers een energiebehoefte van zo'n 2200 calorieën per dag. Hoe ouder de kinderen hoe klei ner deze verschillen, totdat ze tenslotte verdwijnen. Ten Bokkel Huinink heeft de energie behoefte van kinderrijke gezin nen dus altijd veel te laag becijferd. (11). 107

Scyedam | 1985 | | pagina 7