REDACTIONEEL Afbeelding omslag: Schiedam, Grote Kerk, Markt en Raadhuis. 'Scyedam' is een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam en wordt toegezonden aan leden en begunstigers. 25,00 individueel lidmaatschap 32,50 lidmaatschap per echtpaar 15,00 houders bejaardenpas Men kan zich ais lid aanmelden bij de heer P. Plaisier, Vlaardingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam (tel. 010-266475). Adreswijzigingen, opzeggingen e.d. graag aan hem opgeven. Redact ie Karei-Peter Companje Herman Noordegraaf Ruud Poe Is Hanneke van der Velden (eindredactie) Redact ieadres Joh. Straussplein 152 3122 ZC Schiedam Telefoon: (010) 70 30 32 INHOUD PAG- -10 jaar Historische Vereniging Schiedam. R.W. Poels 139 -10 jaar Historische Vereniging Schiedam. Mw. R. Janse 141 -Een lokkend perspectief, C. v.d. Geer 143 -'Scidam'-ereschildjes 145 -10 jaar Aktie tot behoud, R.W. Poels 153 -Bouwkundig Schiedam 1975-1985, R.W. Poels 156 -Werkgroep Prentbriefkaarten, H. Kiela 169 -Schiedam in oude ansichten, H. Kiela 177 -Schiedam in oude foto's W.P. Rook 180 -Het Stedelijk Museum in zijn beginfase, D. Schwagermann 185 -Kroniek Historische Vereniging 1975-1985, R.W. Poels 206 De Historische Vereniging Schiedam bestaat 10 jaar; een reden om in 'Scyedam' aan dit jubileum aandacht te schenken. In een inleiding schrijven de huidige voorzit ter, R.W. Poels en de oud-voorzitters Ria Janse en Cees van der Geer het een en ander over het ontstaan en de groei en bloei van de ver eniging. Ook wordt aandacht besteed aan de 'schildjes'- uitreiking. 3 Panden kregen ditmaal het ere teken. Welke panden dit zijn en waarom deze met een schildje bekroond worden leest u op pag. 145. Een schril contrast vormt het overzicht van afgebroken panden gedurende de jaren 1975- 1985. Nog een belangrijk aspect van de Historische Vereniging komt aan bod, nl. de werkgroepen. De Historische Vereniging heeft enkele actieve werkgroepen, waarvan de Prentbriefkaarten- groep er één is. H. Kiela beschrijft hoe binnen deze groep gewerkt wordt. Aansluitend laat hij ons in de rubriek 'Schiedam in oude ansichten' 2 prentjes zien. W. Rook vervolgt zijn rubriek 'Schiedam in oude foto's', ditmaal vertelt hij ons iets over het ontstaan van de 'Blauwe Tent' in de jenever- stad Schiedam. Het laatste artikel in deze 'Scyedam' is van Daan Schwagermann. Hij beschrijft hou zijn vader, C.H. Schwagermann, de eerste conser vator van het Stedelijk Museum, heeft kunnen bewerkstelligen, dat het museum yan een oud heidskamer, die slechts op zaterdagmiddag ge opend was, kon uitgroeien tot een museum van betekenis in een middelgrote stad als Schiedam. Besloten wordt met een overzichtelijk beeld van hetgeen er binnen de Historische Vereniging gebeurd is, weergegeven in de door R.W. Poels samengestelde Kroniek. Naast 'gróte' evenementen wordt in deze kroniek ook weer eens herinnerd aan wat minder spectaculaire gebeurtenissen, die echter niet minder belangrijk genoemd mogen worden De redactie feliciteert de Historische Vereniging Schiedam met haar 10-jarig bestaan en wenst de vereniging nog vele jubilea toe.

Scyedam | 1985 | | pagina 2