10 JAAR HISTORISCHE VERENIGING SCHIEDAM Een vereniging die de historie van een 710 jaar oude stad bestudeert, de eeuwenoude erfenis ervan verdedigt en zelf 10 jaar bestaat. Dat is de realiteit. Is er een reden dit korte bestaan te vieren? Eigenlijk veel te laat werd op 28 oktober 1975 de Historische Vereniging Schiedam opgericht. De viering van het 700 jarig bestaan van Schiedam was de bakermat van onze vereniging. Toen namen drie Schiedammmers het initiatief: Mevr. M. Janse en de heren C. v.d. Geer en F.L. Geerdes. En hun idee sloeg aan. Onge twijfeld moet dat zelfde idee al jaren bij vele anderen ook hebben ge leefd. Want er bleek bestaansrecht, niet alleen in de zin van de vele te verrichtèn werkzaamheden, maar ook in de zin van een meer dan voldoende toevloed van leden. Vooral de eerste vijf jaar groeide de vereniging stormachtig. De 40 leden van de eerste avond groeiden aan tot 608 eind 1980. Sinds 1983 is het aantal vrijwel constant ruim 700, verhoudingsgewijs een grote vereniging. Het ledenbestand vertoont een bonte verscheidenheid. Alle lagen van de bevolking zijn erin vertegen woordigd, een gevolg van de opzet geen elitaire groep te willen zijn. Vooral merkbaar is dit aan ons niet meer weg te denken tijdschrift 'Scyedam'. De verscheidenheid aan onderwerpen daarin is een weer spiegeling van de mensen die het lezen. Voor veel leden buiten Schiedam is het een belangrijk bindend element met hun vaderstad. Maar ook voor Schiedammers voorziet het in een duidelijke behoefte. Met inbegrip van dit nummer zijn 54 afleveringen verschenen met een totaal van meer dan 1521 pagina's. Forsere publicaties, een 6-tal, werden in boekvorm uitgegeven; twee daarvan als catalogus bij door de Historische Vereniging georga niseerde tentoonstellingen. De komende kersttentoonstelling van Jaap de Raat zal onze zevende tentoonstelling worden. Daarnaast 139

Scyedam | 1985 | | pagina 3