baar. Immers zou in onze stad het gebruik van de jenever even groot geweest zijn als in elke andere stad, ware het niet dat hier ter stede ook nog de productie plaatsvondwaardoor een stimulans tot gebruik aanwezig moet zijn geweest. Waar de arbeiders, die in de drankindus trie werkzaam waren, zich soms mateloos te buiten gingen aan het vrije gebruik van de drankkon het niet uitblijven dat hier grote ellende uit zou voortkomen. De drank, deels gebruikt als behoefte, deels als opwekkend middel, deed de werkende mens afglijden naar een bene velde toestand die er, met de vermoeidheid van de dagelijkse arbeid (12-16 uur per dag) voor zorgde dat de resterende uren slapend in de bedsteden werden doorgebracht. Wanneer dit het levenspatroon was kon men nog spreken van de 'zachte' ellende. De harde vorm werd zichtbaar als de dronkenschap zich in aggressiviteit ontlaadde, waar bij vechtpartijen op straatof mishandeling van vrouw en kinderen niet tot ue zeldzaamheden behoorden. De 'stille' verschijningsvorm van alcohol-ellende was de verarming in de gezinnen, omdat Vader het loon grotendeels achterliet bij de kastelein in ruil voor de vergetelheid brengende spiritualiën. In elke stad kwamen dit soort problemen voor en, dat mogen we wel stellen, is de aanleiding geweest, dat in landelijk én plaatselijk verband organisaties werden opgericht die er naar streefden (en nóg streven) om het alcohol-gebruik te bestrijden en daarmee bij te dragen aan de verheffing van de minste lagen der bevolking. Want daar waren de alcoholproblemen doorgaans het grootst. De kreet 'SLUIT SCHIEDAM' klonk in het hele land. In onze stad klonk de echo bijna even duidelijk door, ook al kon men de kreet niet zó pertinent overnemen omdat die operatie snijden in eigen vlees zou betekenen. Was het daarom niet een vreemde zaak dat ook in Schie dam een aantal anti-alcohol-organisaties ontstond? Het antwoord op die vraag is gewoon 'nee' en het was ook niet vreemd dat het er nog veel waren ook. In de jaren tussen 1900 en 1940 waren er hier t-er stede zo'n acht verenigingen die puur plaatselijk of daarnaast ook landelijk georganiseerd warenHet in die jaren gebruikelijke on derscheid naar geloof zal ongetwijfeld aan dit grote aantal mede bijge- 181

Scyedam | 1985 | | pagina 45