dragen hebben. Dogmatisch leverde het kennelijk toch niet voor iedereen hetzelfde resultaat op als men voor een ideaal als dit werkte. Het was een kritiekloos signaleren van dit tijdsverschijnsel dat echter, door de versnipperde aanpak, mogelijk tot minder resultaat heeft ge leid dan beoogd werd. In de doelstellingen hadden al deze verenigingen één ding gemeen. Het gebruik van dranken met alcohol moest van de aardbodem verdwijnen. Zelfs de leuze 'een matig mens is zijn vrijheid waard' kon in de ogen van de echte drankbestrijder geen genade vinden. Het idealisme zorgde er zelfs voor dat in 1906 het café de Bruinvis werd aangekocht. Hierbij bleef het niet. In 1913 opende men op de Hoogstraat een zogenaamde 'Blauwe Winkel'. Het anti-alcohol zijn bete kende voor velen in den lande dat men dit ook aan andere mensen wilde laten zienDemonstratief droeg men dan een in de revers van de jas gestoken blauwe knoop. Hiermee gaf men aan lid te zijn van de 'BLAUWE KNOOP' en dat maakte verdere toelichting overbodig. Het werd a.h.w. een merkkleur en al datgene wat met alcoholbestrijding te maken had kreeg die merkkleur mee. De Blauwe Winkel en de Blauwe Tent behoeven wat dat betreft geen nadere toelichting. In 1906 begon men met het opspuiten van de grienden en gorzen van het westelijke deel van West-Frankeland. Met de grond die vrij kwam door het graven van de Rotterdamse Waalhaven werd het laagge legen oeverland veranderd in een industriegebied. Om snel over deze grond te kunnen beschikken moest men proberen een snelle ontwatering te krijgen. De opgespoten grond werd daartoe met bomen en bosschages beplant die, zonder dat dit eigenlijk de bedoeling was, het hele gebied omtoverden in een waar natuurpark. Het aan de 'Maaskant' gelegen terrein kreeg van de bevolking al gauw diezelfde naam toegemeten en werd daarmee eigenlijk afgezonderd van het eigenlijke 'Sterrebos' zoals het officieel heette. De Maaskant zou tot 1956 voor veel Schiedammers het doel van de zondagmiddagwandeiing zijn. Maar ook op doordeweekse avonden kon het er wel druk zijn, omdat er twee belangrijke dingen te vinden waren nl. natuurschoon én vertier. Het vele publiek dat 182

Scyedam | 1985 | | pagina 46