hier kwam kijken naar het scheepvaartverkeer op de rivier moest ech ter het gebruik van een verfrissing ontberen, omdat er geen gelegen heid was die hiertoe ingericht was. Dat deed in de gelederen van de 'Afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken' het idee ontstaan om aan de oevers van de rivier, met name aan de Maaskant, zo'n gelegenheid te vestigen (1919). De 'Vereniging', zoals we de organisatie met de lange naam maar zul len noemen, richtte tot B W het verzoek om ter plekke een stukje grond te mogen huren om aldaar de wandelaar een rustpunt te geven en om op een terrasje een, uiteraard alcoholvrije, consumptie te kun nen laten nuttigen. De aanvraag voor die vergunning ging vergezeld van een foto waarop een houten optrek stond afgebeeld. Deze optrek stond in het Friese Groenewoud, waar het in gebruik was als 'Blauwe Tent'. Die vergunning werd verleend en voor S 50,— per jaar huurde men het stukje grond. Gedachtig aan het doel kreeg het bouwsel de naam 'De Blauwe Tent' en werd vrijwel identiek aan dat in Groenewoud. Van echte drankbestrijding was natuurlijk geen sprake. Hooguit was voor een aantal bezoekers het alcoholgebruik enkele uren uitgesteld omdat men, weer thuisgekomen, toch weer een borrel pakte. Toen in 1932 op de hoek van de West Frankelandsedijk en de Adm. de Ruyterstraat café van Houwelingen verrees betekende dit een duide lijke concurrentie voor de Blauwe Tent. Toch heeft de alcoholvrije lokaliteit in een behoefte voorzien. Een bestaan van bijna twintig jaar is hier wel het klinkende bewijs van. In 1938 is het gebouwtje verdwenen. Ter plaatse moest een haventje gegraven worden ter ontsluiting van het, immers voor industrie be stemde, gebied. De Tent verdween, het haventje kwam. Naar de wet houder die het plan lanceerde en verdedigde werd het wel het 'Haven tje van Houtman' genoemd. De man die het plan niet erg zag zitten en dit ook overduidelijk kenbaar maakte vond zich terug in de weinig vlei ende betiteling van 'Slootje van Dinkelaar'. Edoch, ook het haventje 183

Scyedam | 1985 | | pagina 47