werden 36 lezingen en diavertoningen gehouden. De elders in dit nummer geplaatste kroniek geeft van dit alles en nog veel meer een vollediger opsomming. Een andere typische verenigingstaak is in die tien jaar het inven tariseren geweest. Van 1976 tot en met 1980 werden alle historische panden geïnventariseerd, de werkgroep Prentbriefkaarten inven tariseert al sinds 1976 de Schiedamse ansichtkaarten en gaat nog steeds voort en sinds enkele jaren wordt het historisch interessante industriële erfgoed geïnventariseerd. Maar niet alleen het vastleggen van allerhande zaken op schrift en in beeld is doel van handelen geweest. Ook uitten wij onze waar dering voor goed beheer van historische gebouwen door middel van het 'Scidam' ereschildje. Daarnaast is het opkomen voor historische panden, soms het vechten tegen aantasting en sloop, vele malen aan de orde geweest. Enkele malen zelfs is onze vereniging daadwerke lijk in actie gekomen om behoud van historische bouwmaterialen te realiseren. De demontage en opslag van de eest van de vm. mouterij 'De Gestreepte Ezel' in 1984 is daar het beste voorbeeld van. Maar bij die inspanningen faalden ook diverse pogingen. Veel panden sneuvelden. Toch leeft bij velen, zowel binnen als buiten de vereniging, de overtuiging, dat het bestaan van de Historische Vereniging Schiedam, met de daarbij gehanteerde signaalfunctie, voor historisch Schiedam in goede zin heeft gewerkt. In 10 jaar is veel gedaan, moest veel gedaan worden. Een achter stand was in te halen. Het vele werk heeft veel inspanning gekost, maar ook veel voldoening gebracht, zowel voor de werkers als voor de mensen langs de lijn. Er zal echter nog veel meer gedaan moeten worden. Een taak die zich uitstrekt van verpozing voor historisch geïnteresseerden tot vechten voor het voortbestaan van het historisch erfgoed. De voorbije 10 jaar hebben bewezen dat onze vereniging die taak ook in de toekomst aan kan. Poels voorzitter 140

Scyedam | 1985 | | pagina 4