hand beschikte, zijn soep niet meer kon eten en alles in zijn baard terecht kwam. Naast J.J.P. Oud publiceerde Schwagermann in het Technisch Studenten Tijdschrift; hij schreef liedjes en gedichtjes voor de Almanak (dan kreeg je die gratis!). Tijdens zijn studententijd gingen de concertjes door. Hij liep Bolland, naar het behoorde. Kunstgeschiedenis en tekenen kreeg hij van prof. Huub Luns. Tegen de wanden van zijn kamer stapelden de vroege, Delftse tegels zich op. (7) Zijn vrienden waren: Mekel, Jan Kalf, Granpré, Molière en de schilders Piet Kramer, Cees Mension en de Belg Isidoor Opsomer (8), die het fraaie uitzicht vanuit het huis op de Koornmarkt vastlegde. Met A.M. de Jong deelde hij enige tijd zijn kamer. (9) Door een ondoordachte publicatie, waarin hij een esthetisch oordeel geeft over een bouwwerk van een der hoogleraren, geraakte hij in een conflictsituatie die hem uiteindelijk zijn ingenieurstitel kostte; een feit waarmee hij het zijn hele leven moeilijk zou hebben. In Schiedam nam hij het bedrijf van zijn vader - veilingen van on roerende goederen en makelaardij - over; daarnaast ontwikkelde zich zijn kunsthandel. DE OORSPRONG VAN HET STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM Toen Frans van Waas, luitenant-adjudant van de Schiedamse schut terij, de enige Schiedamse officier die in Kampen een opleiding had gehad, op de zolder van het voormalig Blauwhuis (het latere gym nasium) aan de Lange Nieuwstraat een aantal 18e eeuwse spontons, 189 7. Via de glazenier Schouten kwamen deze tegels in het Rijksmuseum 'Lambert van Meerten' te Delft 8. Isodoor Opsomer (1878 - 1967), vermaard portrettist van o.a. Camile Huysmans; directeur vtin het Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen. Dit doek getiteld 'Delft bij sneeuw' werd geschilderd vanuit het huis: Oude Delft 187. Zie: 'De Belgische Schilders In Holland' door Dr. Leo van Puyvelde, Sijthoff, Leiden met afbeelding. De schrijver A.M. de Jong was toen nog onderwijzer om in zijn levensonderhoud te voorzien.

Scyedam | 1985 | | pagina 53