2. Het 'museumbezit zou vakkundig geschift moeten wordenprul laria verwijderd, het overige in groepen van stedelijk en algemeen kunsthistorisch belang worden opgesteld'. 3. 'Een eenvoudige catalogus (zal moeten) worden samengesteld'. 4. Hij pleit 'voor het houden van tijdelijke tentoonstellingen van oude en moderne kunst in het algemeen (kunstnijverheid, beeldhouwkunst, zwart/wit kunst, schilderkunst, architectuur, muziekinstrumenten, enz. enz.)'. Verder pleit hij voor 'het houden van lezingen over bovengenoemde onderwerpen, zodat het museum wordt een telkens weer belang stelling wekkende instelling voor kunstaangelegenheden'. 5. 'Door de oprichting van een vereeniging 'Het Gemeentemuseum' trachten een kern van belangstellenden te vormen wier bijdragen hoofdzakelijk gebruikt worden voor uitbreiding van het museumbezit'. 6. Uitbreiding der collectie (met) oudheden in gemeentelijke en andere instellingen. (15) 7. In dit punt geeft Schwagermann aanwijzingen voor het op financieel verantwoorde wijze doen van aankopen en de controlerende taak in deze van de Museumcommissie. De schilder Georges Braque heeft eens gezegd: 'De gedachte is de wieg van het schilderij'. Vormen deze gedachten niet de wieg van het Schiedamse museum? Na bijna 60 jaar zijn deze ideeën omtrent een museumbeleid nog vol komen actueel! Als vurig socialist begreep Dinkelaar het belang van een aldus geleide instelling voor de Schiedamse bevolking. Het is zijn grote verdienste dat hij pal achter de door Schwagermann ontvouwde plannen stond. 'Na ampele bespreking en voorlopig voor één jaar' werd per 1 januari 1927 Schwagermann tot custos van het museum aangesteld. Op de eers te zaterdagmiddag van die maand ging de nieuwe custos naar de Doelen 192 15. Gedoeld wordt o.m. op voorwerpen in de Stadswaag en die het Gilde van Zakkendragers nog in zijn bezit had, zoals de zilveren rouwschilden, de rouwlijst en voorts op het boekje 'Vita Lydwinae' door Joh. Brugman en het fraaie kerkzilver in de Oud Kath. kerk.

Scyedam | 1985 | | pagina 56