terdam Steeds weer werden zulke initiatieven door de Commissie afgewezen. Een publicatie in de N.R.C. over 18e eeuwse geschilderde kamerbe hangsels, afkomstig uit een huis aan de Hoofdstraat, die de custos voor het museum had weten te verwerven, werd niet in dank afge nomen, 'deze publicatie was een taak van de Commissie' vond men. (17) Hiermee was het voor de custos met deze Commissie afgelopen! Een deputatie van de Commissie begaf zich naar Ede om daar bij de in Schiedam geboren Piet Mak een schilderij te verwerven. De co pieuze maaltijd daarna drukte uiteraard op de post 'representatie', een bedrag dat 'wat' hoger uitviel dan men voor het kunstwerk had betaald In de jaren daarna waren er nauwelijks of geen initiatieven; uit breiding hing van het toeval af. 'Stilstaan betekent achtergaan en heeft de treurigheid van alles wat eindigt' heeft Rodin eens gezegd, en zo was het ook hier, het leven ebde geleidelijk uit het Stedelijk museum. De jaarverslagen spraken over 50 tot 100 bezoekers per jaar! Terwijl Schwagermannde enige met kennis van zaken én enthou- siaanedie ook door zijn positie in de gelegenheid was veel te doen en zaken van belang voor het museum te veroveren, tot werkloosheid gedoemd was. Zijn idealisme moet schier onbeperkt zijn geweest om het zo vele, zich voortslepende jaren vol te houden en in ledigheid zijn zaterdagmiddagen in de Doelen door te brengen. (18) HUIZE SCHWAGERMANN Wat in het museum niet gerealiseerd kon worden was wel mogelijk in zijn huis aan de Vest. In de vooroorlogse jaren leverde hij met zijn tentoonstellingen van 17e eeuwse schilderkunst, die gratis toegankelijk waren, een culturele bijdrage aan het in vele opzichten zo arme Schie dam. Er waren dan werken te zien van bekende kunstenaars, als: Is. 194 17. Schwagermann was n.b. correspondent voor de NRC. 18. Door het ontbreken van verlichting en verwarming was het museum alleen in de zomermaanden en wel op zaterdagmiddag geopend. Ledigheid t.o.v. het museum; overigens genoot hij van die mid dagen omdat hij ongestoord zijn vakliteratuur kon bijhouden.

Scyedam | 1985 | | pagina 58