van Ostade, Alb. Cuyp, Nic. Maes, Jan B. Wijnants, Sal. van Ruys- dael, Joos de Momper, Van Aelst, Jac. van Ruisdael e.v.a. Veel genoegen beleefde hij in het vinden van schilderijen - opvallend door hun picturale kwaliteit - van in die tijd onbekende kleine mees ters, zoals bijv. Bosschaert, Jacobus Vrel en Jacob Gillig. Ook hielp hij bij exposities, zoals bij de Vermeer-tentoonstelling in Boymans. (19) Vele schilderijen uit zijn collectie zijn nu museumbezit. (20) Kenmerkend voor zijn instelling is het volgende brieffragment: 'Uit persoonlijke belangstelling in de cultuurhistorie van ons land, ben ik steeds bereid zo ver mogelijk mee te werken do cumenten in onze musea vast te leggen die daarin voor ons volk het best worden bewaard Het was een ergernis, dat hij dit elders wel kon verwezenlijken maar in het eigen museum niet. Naast tentoonstellingen van oude kunst gaf hij aan Schiedamse schilders zoals Joh. Windhorst (22), A. van der Zee en Jan Bakker, maar ook wel aan buitenlanders als Emil Rizek en Móric Gabor gelegenheid hun werk in zijn huis te tonen. Eigentijdse kunst boeide hem steeds en bij openingen gaf hij altijd acte de présence; hij wisselde dan graag met kunstenaars van gedachte over hun werk. Naast oude kunst bezat hij werk van Bosboom, Jongkind, Boudin en Od. Redon, maar zijn schilderijen van Kees Verwey, Aad de Haas, Maarten Jungman en zelfs een collage van Kurt Schwitters bezorgden hem gelijkelijk plezier. Een man die bij de geboorte van zijn zoon aan de graficus Derksen van Angeren, en niet aan een fotograaf, opdracht gaf moeder en zuigel- 195 19. 'Vermeer, oorsprong en invloed' 1935. 20. Rijksmuseum, Amsterdam; museum Boymans en het museum van Oudheden, Rotterdam; Gemeente museum, Den Haag; Fries museum, Leeuwarden; Frans Halsmuseum, Haarlem; Centraal museum, Utrecht (7 schilderijen); Dordrechts museum; Stedelijk museum, Gorinchem; Stichting Hannema- De Stuers, Heino. 21. Brief d.d. 14 nov. 1934 aan Dr. M.A. van Andel, lid van de museumcommissie in Gorinchem. 22. Johan Windhorst (1884-1970); nog onlangs werd de aandacht op zijn werk gevestigd in het Gemeente museum, Helmond. Zie: de Telegraaf d.d. 16.11.'84.

Scyedam | 1985 | | pagina 59