1975-1985 TIEN JAAR HISTORISCHE VERENIGING SCHIEDAM De oprichting van de Historische Vereniging is een positief vervolg op de voorbereidingen tot het vieren van het 700-jarig bestaan van Schiedam. Belast met de vererende opdracht een van de speeches te houden tijdens de opening van de feestelijkheden in de Grote Kerk op 23 mei 1975 werd ik maanden tevoren geconfronteerd met de vraag: wat betekent Schiedam eigenlijk voor mij persoonlijk? Het zoeken naar een antwoord bracht me in contact met diverse enthousiaste mede-Schiedammers, die allen tot mijn blijde verrassing over een wonderbaarlijke hoeveelheid algemene, maar ook zeer persoonlijke Schiedamse documenten beschikten. Toen al kwam het idee naar boven dat er toch iets meer zou moeten gebeuren dan alleen maar bewaren van al die in kasten en laatjes opgeborgen herinneringen, die ook voor andere Schiedammers zoveel boeiends inhielden. In de toespraken in de volle kerk konden Professor Sanders en,, ik natuurlijk wel het een en ander kwijt aan onze herinneringen en wensen voor heden en toekomst, maar woorden zijn klanken, die snel verklinken. Later op die avond, temidden van uitbundige feestvierders in het Stedelijk Museum, besloten Cees van der Geer, Frans Geerdes en ik dat er toch iets blijvenders uit moest voort komen. Vooral het doorzettingsvermogen van Cees, die zich als een terrier vastbeet in het plan, heeft er toe bijgedragen, dat het onderonsje daadwerkelijk werd omgezet in de Historische Vereniging Schiedam. Al op de eerste introductieavond in het Stedelijk Museum bleek naast de trots van de belangstellenden voor hun oude stad eveneens hun grote bezorgdheid om het behoud van het weinige dat nog restte van het verleden. Een van de belangrijkste taken, die de vereniging zich stelde, was het uitbreiden van de kennis van dat 141

Scyedam | 1985 | | pagina 5