zijn waardering voor zijn 'Schiedamse buur' door uit zijn persoonlijk bezit een schilderij van Isaac Israels aan te bieden. Velerlei waren de bewijzen van particuliere belangstelling voor het museum in de vorm van bruiklenen en schenkingen; zo werd de ver zameling verrijkt met een schilderij door Tholen en werken van de Amsterdamse 'Joffers'; ontving het museum een verstilde Matthijs Maris ten geschenke en was het mogelijk het pregnante portret van 'Lodewijk van Deyssel' door Kees Verwey aan te kopen. Terwijl Kees van Dongen het portret van zijn 'Vader' in langdurig bruikleen af stond. Belangrijk was ook het permanente bruikleen van 17 schilderijen dat het museum van het Rijk kreeg. Daartoe behoorden o.a. werken van Jan Brueghel, Berckheyde, Corn. Bega, V.d. Helst, Th. de Keyser, Jan Miense Molenaer, J.H. WeissenbruchJozef Israels en Suze Ro bertson. Hiermee werd het mogelijk een beeld te geven van het pic turaal kunnen uit verschillende perioden. VRIENDEN Nog een ander punt uit Schwagermanns programma van 1926 kon in 1940 gerealiseerd worden, nl. 'de oprichting van een vereeniging Het Gemeentemuseum met het doel de burgerij meer binding met het museum te doen hebben en daarmee het culturele werk in Schiedam te bevorderen'. Een groot promotor van de vereniging was wethouder Dinkelaar, die, op de voor hem zo karakteristieke wijze zijn toehoorders bij een opening kon oproepen lid te worden van de 'Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum', in veel van de catalogi treft men daartoe een folder aan. Dankzij de schenking van een fraaie Ibach-vleugel (26) en mede door het Rococo-orgeltje in de kapel van het museum, werd het mogelijk concertjes van een gevarieerd karakter te geven voor de 'Vrienden'. 200 26. De vleugel, één van de genereuze gebaren van de familie Dirkzwager Van der Schalk.

Scyedam | 1985 | | pagina 64