Direct na de opening van het museum was er een tentoonstelling van schilderijen uit Schiedams particulier bezit, met o.m. enige precieuze schilderijtjes door Bakker Korff, een mooie Corot, een etherisch land schapje van Jan Mankes en een decoratief bosgezicht door Adam Pijn- acker De conservator nam enkele maanden later het initiatief tot een schil derwedstrijd met als thema een 'Stadsgezicht van Schiedam'. (27) Via het speurend oog van de kunstenaars ontdekten Schiedammers de nog resterende schoonheid van hun stad. Dat deze succesvolle wedstrijd, in een tijd vol zorgen, menigeen ontspanning verschafte, bewees het grote aantal bezoekers. Het was een belangrijk sociaal-cultureel ge beuren dat mogelijk gemaakt werd door een geldelijke bijdrage van de 'Vrienden' en een financiële garantie van het Commissielid P. Dirk zwager. Men bedenke bij dit alles dat de financiële middelen praktisch nihil waren. Desondanks werden er regelmatig evenementen gehouden. Het kan niet de bedoeling zijn de tentoonstellingen die tot 1952 werden gehouden systematisch te volgen. Zo waren er exposities op het gebied van de scheepsbouw; de originele boekillustraties door Charles Rochus- sen voor uitgaven van H.A.M. Roelants; over de dominee-schrijver Franpois Haverschmidt. Zo waren Schiedammers in eigen stad in de gelegenheid kunstwerken van hoog artistiek niveau te zien, om slechts enkele kunstenaarsnamen te noemen: Aert van der Neer, Is. van Os- tadeTeniers de Jonge, Willem van de Velde, Ph. Wouwerman, Jan Sluyters, P. Signac, M. Utrillo, Ed. Fernhout, Kees Verwey, Jan Toorop, Cl. Monet, Jongkind, Boudin enz.. 201 27. Charles Kemper werd de winnaar met een schilderij onder het motto 'Buitenkant'. Het geeft een kijk op de lamgelegde korenmolens en uitgestookte branderijen. Na 45 jaar is het wellicht boeiend de huidige situatie te tonen d.m.v. foto's en aan te tonen dat de 'Buitenkant' inmiddels binnen kant is geworden.

Scyedam | 1985 | | pagina 65