EEN LOKKEND PERSPEKTIEF Hoezeer terugblikken ook voor de hand ligt, zeker bij het tienjarig bestaan van een - onze! - historische vereniging, toch lijkt het me goed niet al te lang bij dat verleden te verwijlen, hoe mooi die eerste tien jaren op zich ook geweest mogen zijn. Er is in betrekkelijk korte tijd veel bereikt, er is een eigen plaats in het culturele leven van Schiedam veroverd en de trouw van onze leden geeft hoop op een redelijk zeker voortbestaan in de komende jaren. Geen terugblik dus, maar het oog gericht op heden en toekomst en bewust zijn van de taken die er liggen, of die zich nog zullen voordoen Tot de huidige taken mag zeker gerekend worden voortdurende attentie ten aanzien van het ons nog restende stedelijk - historisch bezit Ondanks verzet onzerzijds, ondanks ook stimulerend bedoelde impulsen als de toekenning van de 'Scidam'-schildjes, heeft het historisch aanzien van onze stad de afgelopen tien jaren onherstel bare verliezen moeten incasseren. Men denke o.a. aan de sloop (gelijk een overval!) van de drie panden op de Korte Haven hoek Elzensteeg, de sloop van de Gustohallen, de weinig geslaagde in passing van de nieuwbouw in de binnenstad of de zorgelijke staat, waarin een aantal panden aan de Lange Haven wegens gebrek aan onderhoud of leegstand verkeren. De vraag rijst zelfs, of positief te waarderen aktiviteiten - en daarmee is dan vooral de Stichting De Schiedamse Molens bedoeld - de balans alsnog in evenwicht brengen. Misschien dat behoud en restauratie van de huisjes van het vm. Buitenhofje van Belois aan de Kreupelstraat een feestelijke bijdrage van gemeentewege aan ons tienjarig bestaan kunnen vormen? 143

Scyedam | 1985 | | pagina 7